Giresun Haberleri

Berat Kandili’nde Sarayburnu Camii’nden Canlı Yayın

0

Sadece Giresun’un değil, Doğu Karadeniz Bölgesi’nin en güzel camilerinden biri olarak gösterilen Bulancak Sarayburnu Camii, Berat Kandili’nde TGRT Haber canlı yayın ekibini konuk edecek.

1987 yılında inşaatına başlanan Sarayburnu Camii, resmi olarak 2016 Ramazan ayında hizmete açılmıştı. 29 yıl süren inşaat çalışmasının ardından ise ilk kandil programı 2016 yılında Regaip Kandili akşamı yapıldı. Ardından 2017 yılındaki Berat Kandili’nde program yapılan Bulancak Sarayburnu Camii’nde 3. Kandil programı 2019 yılındaki Regaip Kandili’nde yapıldı.

Sarayburnu Camii’nde 4. defa düzenlenecek olan Kandil programını TGRT Haber yayınlayacak. Giresun İl Müftülüğü’nün organizasyonu ile gerçekleştirilecek Berat Kandili programı Akşam Namazı’nın ardından başlayacak. TGRT Haber’deki canlı yayın ise 17 Mart 2022 Perşembe günü saat 21.00’de başlayacak.

Sarayburnu Camii Hakkında Bazı Bilgiler…

Kanunî Sultan Süleyman, ölen oğlu adına baş mimar, Mimar Sinan’a Şehzadebaşı adıyla bir Câmi yaptırmış. Osmanlı’nın ihtişamlı câmilerinden olan bu esere Mimar Sinan; ‘Çıraklık eserimdir.’ demiştir.

Şu anda İstanbul’da Saraçhane’de Büyükşehir Belediye Sarayı’nın karşısında bulunan bu eser bir ziyaret yeridir. Bu şaheserin şimdi Karadeniz sahilinin şirin ilçesi Bulancak’ta tüm güzellik ve cazibesiyle tamamlanmak üzere yapımı sürmektedir.

Caminin yapılması fikri ve inşasının başlatılması Eynesilli (Giresun) Üstadımız Hacı Mustafa Eren Efendi Hazretleri tarafından gerçekleştirilmiştir ve onun ihvanları öncülüğünde yapımı devam etmektedir.

1987 yılında başta Vali Bey olmak üzere çevre il ve ilçelerden gelen kurumların temsilcileri ve de yoğun halk katılımı ile temeli atılmıştır. Zemin etüdü yapılmasının ardından başlanılan proje kapsamında câminin yalnız temeline 80 ton demir, 5.000 m3 çakıl ve kum harcanmıştır. Su basmanı seviyesinden sonra, kendi imkân ve ekipmanlarıyla çalıştırılan taşocağından çıkarılan sarı renkli taşlarla duvarlar örülmeye başlanmış ve şu anda minareler, son cemaat yeri ve işlemeleri yapılacak doğu kapısı dışında taş işçiliği tamamlanmıştır.

Bulancak Sarayburnu Camii, dünyada çok az sayıda camiye nasip olacak ilginç bir özelliği de sahip. Sarayburnu Camii’nden Mekke’deki Kâbe’ye (Kıble) düz bir çizgi çizildiğinde bu çizgi Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed Mustafa (S.A.V)’in Medine’deki türbesinin yeşil kubbesinin tam üzerinden geçiyor.

Haber: Fatma Bulduk Uğurlu – www.kerasushaber.net

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz. Anladım