Giresun Haberleri

Bir E-twinning Yolculuğu; Çevreci Çocukların Ajandası

0

Okul öncesi eğitimi öğretmenleri tarafından planlanan Türkiye ve Romanya ortaklı Şubat 2022’de başlayan Mayıs 2022’de bitecek olan e-twinning projesinde çocuklar her hafta ajandalarına çevreyle ilgili bir sorunu ve olayı ekleyerek çözüm bulmaya ve dünyaya bu sorunlarla ilgili mesajlar vermeye devam ediyorlar. Çevre sorunlarının giderek arttığı, doğal kaynakların bilinçsiz tüketildiği günümüzde daha yaşanılabilir bir dünya için ne yapabiliriz? Sorusundan yola çıkan öğretmenler öğrencilerini erken yaşta doğa ile buluşturup sürdürülebilir bir dünya için çalışmalar yürütüyorlar. Nesli tükenen hayvanlar, çevre kirliliği, iklim değişikliği, doğal kaynakların tasarruflu kullanımı, geri kazanım, geri dönüşüm konularına değinerek bilinçlenmeye ve bunu bir yaşam biçimi olarak devam ettirmeye hazırlanıyorlar. Öğrenciler bu proje ile kendi kâğıtlarını yapıyor, kendi bitkilerini yetiştirip, okulun yemekhanesinden artan gıdalarla kendi kompostlarini oluşturuyorlar. Doğaya bıraktıkları ayak izlerinin ne kadar önemli olduğuna dikkat çekiyorlar.

İşbirlikçi örnek bir çalışma olan Çevreci Çocukların Ajandası e-twinning projesi Giresun Çıtlakkale Anaokulundan Elif Aksu ve Bursa Ataevler Anaokulundan Çağla Dandinoğlu kuruculuğunda, İstanbul Ayvalıdere Anaokulundan Çiğdem Işık, İstanbul Mahir İz İlkokulundan Ayşenur Oduncu, İstanbul Nurten Yıldırım Sancak Anaokulundan Reyhan Kara, Trabzon Akyazı İlkokulundan Şule Şahin, Gaziantep Enver Mebrure Okan Ortaokulundan Merve Nur Aktürk, Niğde 75. Yıl Dr Feriha Celal Cığız Anaokulundan Pınar Bilgin, Romanya Gimnaziala Okulundan Andreea Nanu, Romanya Gradinita Satu Mare Okulundan Christina Berta ve Crina Acıu isimli öğretmenlerin ortaklığı ile çalışmalar yapmaya devam ediyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz. Anladım