Giresun Haberleri

Çağırgan Baba Anma Merasimi Yapıldı

0

Es-Seyyid Mevlana Şeyh Çağırgan İsmail Hakkı Veli’yi anma programının 5.si Alucra ilçesi Fevzi Çakmak Köyünde yapıldı.

Fevzi Çakmak Köyü Muhtarlığı, Fevzi Çakmak Köyü Kalkındırma Güzelleştirme Derneği ve Es-Seyid Mevlana Şeyh Çağırgan İsmail Hakkı Veli Kültür ve Hizmet dernekleri tarafından düzenlenen 5.Es-Seyyid Mevlana İsmail Hakkı Veli’yi anma programı dünyamızı ve ülkemizi etkileyen virüs nedeni ile katılım beklentinin altında gerçekleştirildi.

Çağırgan Baba Kültür Merkezinde Fevzi Çakmak Köyü imamı tarafından Kuran-ı Kerim okunması ile başlayan program Emekli Kurmay Albay Adem Darama’nın Çağırgan Baba’yı anlatan konuşması ile devam edildi. Program Çağırgan Baba Türbesi başında okunan dualar ile sona erdi.

Es-Seyyid Mevlana Şeyh Çağırgan İsmail Hakkı Veli Kimdir?

Anadolu’nun Türkleşmesi ve İslamlaşması için Türkmenistan’ın Horasan yöresinden Anadolu’ya gönderilen Hoca Ahmet Yesevi’nin öğretileriyle yetişmiş erenlerden biri olan Seyyid Mevlana Şeyh Çağırgan İsmail Hakkı Baba 8 asır önce Anadolu’nun bir Türk Yurdu olması için gayret gösterdi.

İsmail Hakkı Çağırgan Baba’nın türbesi Alucra İlçemizin Fevzi Çakmak (Zıhar) köyünde bulunuyor. Mevlana Şeyh Çağırgan İsmail Hakkı Baba’nın bölgenin İslamlaşmasında ve gelişmesinde önemli bir rol oynamış, Moğol istilasının ardından Anadolu’nun manevi alanda yeniden inşa edilmesi için önemli bir şahsiyettir. Çağırgan Baba, İmam-ı Azam, İmam-ı Maturidi ve Hoca Ahmet Yesevi Hazretlerini kendine rehber edinmiş bir gönül alpereni ve Horasan erenlerindendir.

Haber: Yavuz Kayacık

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz. Anladım