Giresun Haberleri

Çalışmalarda Tarihten Yana Tavır Alınmalı

0

CHP Giresun Merkez İlçe Başkanı Av. Murat Bektaş yaptığı yazılı açıklama ile tarihi Çınarlar Camiinde yapılan çalışmalarda kültür varlıkları için gerekli hassasiyetin gösterilmediğinden şikâyetçi oldu.

Bektaş açıklamasında “İlimiz Çınarlar Mahallesinde bulunan Çınarlar Camii 1888 yılında inşasına başlanmış, 1896 yılında ibadete açılmıştır. Zaman içerisinde onarımlar da yapılan Çınarlar Camii 14.02.1986 tarihinde Kültür ve Turizm Bakanlığı Taşınmaz Kültür ve Tabiat Varlıkları Yüksek Kurulu tarafından Korunması Gereken Kültür Varlığı olarak tescillenmiştir.

Giresun İl Müftülüğü’nün 09.12.2020 tarihli talebi ile Çınarlar Camii bitişiğindeki mülkiyeti Giresun Belediyesi’ne ait olan cami avlusu ve cenaze namazı olarak kullanılan kısmı altında tuvalet ve şadırvan yapmak üzere bedelsiz tahsisi talep edilmiş, meclis üyelerimizin karşı çıkmasına rağmen oybirliğiyle kabul edilerek Müftülüğe tahsisine karar verilmiştir.

Bahse konu alanda başlatılan inşaat, hafriyat çalışmaları sırasında 1700’lü yıllardan kalma mezar taşları bulunmuştur. Bir kısmının da kazılar sırasında tahrip edildiği görülmektedir.

Mezar taşları bir kentin tarihini, kültürünü ve medeniyetini yansıtan yazıt mahiyetindedir.  Bu nedenle bu çalışmalar yapılırken büyük bir özen gösterilmelidir.

Bahse konu alanda yapılmak istenen tuvalet ve şadırvan ihtiyacı ile tarihi değer kıyaslandığında elbette tarihten yana tavır alınması gerekmektedir.

Konu önce Giresun Belediye Meclisi Üyemiz Fuat Köse tarafından Mayıs ayı ilk oturumunda gündeme getirilmiş olup akabinde Merkez İlçe Başkanlığımızca da Trabzon Kültür Varlıklarını Koruma Kuruluna başvuru yapılmıştır.

Bu konuda benzer hassasiyeti diğer siyasi parti temsilcilerimizden de beklediğimizi belirtir sürecin takipçisi olacağımızı kamuoyuna duyururuz” dedi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz. Anladım