Giresun Haberleri

Çayınıza Sahip Çıkın!

0

Hep yazacağım yazacağım dedim ama bir türlü yazamadım bu zamana kadar.

Üçüncü sürgün çay sezonunun açıldığı şu günlerde, önce sezonun hayırlı ve bereketli geçmesini temenni ederek, tüm üreticilere şu hatırlatmayı yapmak istiyorum.

Tavsiye de diyebiliriz aslında!

Özellikle güneşin altında topladığınız çayı kantar başında satarken mutlaka görün.

Çayınız kaç kg gelmiş, kaç kg gelecekti diye muhasebesini yapın. Hatta sorun!

Yağmurlu günde toplanan çayınızı teslim ederken dahi bakın!

Boş bir çay tentesi yaklaşık 250 gr. gelirken, fabrika eksperleri kantar başın da 1 tente çaydan yaklaşık 5 kg. çay kesintisi uyguluyor.

Ortalama 1 tente çaydan yüzde on kesinti uygulandığını varsayarsak, 100 kg’da 10 kilo,1 tonda ise 100 kg çayınız fabrika hesaplarına geçiyor.

Hatta daha fazla uygulayan bile var.

Bu uygulamayı fabrikalar mı istiyor, yoksa eksperler kendi kafasına göre mi yapıyor bilmiyorum ama genele vurulduğunda 5 ton çay alan bir araçta yaklaşık 500 kg yaş çay kesintisi uygulanıyor demektir.

Ortalama bir fabrikaya günde 30 kamyon çay girse, bu 15 ton (günlük) yaş çay demektir.

On beş ton çay düz hesap 45 bin lira ettiğini var sayarsak, fabrikalar 1 günde tüm masrafları üreticinin sırtından kazanıyor demektir.

Araç nakliyesi, işçi maliyetleri, elektrik falan filan hepsi üreticinin sırtından çıkıyor…

Artı, fabrikalar peşin para adı altında devletin açıkladığı ücretin altında (en az 40krş.) ücretle zaten kârın anasını ağlatıyor.

Bir günde 150 ton çay alan fabrikanın günde 40 krş’tan elde ettiği kârı siz hesaplayın artık.

Galiba günlük 60 bin lira ediyor!

Yani fabrikalar günlük üreticinin 100 bin lirasını iç ediyor!

Kantar başında elde edilen kâr, kesintilerle elde edilen çay, kuru çaydan elde edilen kâr ile üreticinin üstünden elde edilen kârı bi düşünün artık.

Değişik fabrikaların ilçemizde yaş çay almaya başlamasından sonra, yıllardır aynı fabrikaya çay veren üreticilerimiz, yaş çayda geçen yılla bu yıl arasında çok büyük farkla karşılaştılar. Bahçenin m2’si aynı, vurulan gübre aynı, ırgatı aynı ama çay farklı kg.

40 yıldır zarar ettiklerini açıklayan ve tüm masrafı üreticinin üstüne vuran fabrikaların, bu hesapları göz önüne alarak üreticiden mahsul almasını tavsiye ediyorum.

Üreticiye de, mahsulüne de sahip çık, enayi olma diyorum.

Gene uzattık. Kalın sağlıcakla.

Fikret Bodur

04.09.2020

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz. Anladım