Giresun Haberleri

Çocuklar Uzun Zaman Sonra İlk Kez Sokağa Çıktı

0

Yeni tip koronavirüs (Kovid–19) salgını nedeniyle alınan önlemler kapsamında 40 gündür sokağa çıkmaları kısıtlanan 14 yaş altı çocuklar, uzun bir aradan sonra ilk defa sokağa çıktı.

Tüm yurtta olduğu gibi Giresun’da da sokağa çıkması kısıtlanan 14 yaş altı çocuklarımız bugün (13.05.2020) dışarı çıkarak gönüllerince eğlendiler.

Giresun il ve ilçelerinde olduğu gibi Giresun Valiliği’ne bağlı sevgi evlerinde kalan 45 çocuğumuz bugün 11.00-15.00 saatleri arasında Giresun Polisevi’ne gelerek plajda kumların içinde ve Polisevinin bahçesinde, kendilerine nezaret eden görevli polis memurlarının da katılımıyla, havanın da güneşli ve güzel olmasını fırsat bilerek doya doya eğlendiler.

Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulunun önerisi, Cumhurbaşkanımız Sn. Recep Tayyip Erdoğan’ın talimat ile 01.01.2000 sonrasında doğanların sokağa çıkmaları, İçişleri Bakanlığı tarafından 81 İl Valiliğine gönderilen “Şehir Giriş/ Çıkış Tedbirleri ve Yaş Sınırlaması” konulu genelge ile 4 Nisan tarihinden itibaren kısıtlanmıştı.

Cumhurbaşkanımız Sn. Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında 04 Mayıs Pazartesi günü toplanan Cumhurbaşkanlığı Kabinesinde, Bilim Kurulunun önerisiyle, 20 yaş ve altına yönelik vatandaşlara yönelik alınan sokağa çıkma kısıtlamasına ilişkin tedbirlerin 04 Nisan tarihinden itibaren 31 gündür uygulandığı ifade edilerek, Cumhurbaşkanlığı kabinesinde yapılan değerlendirmeler neticesinde bu kapsamdaki vatandaşları rahatlatıcı bir karar alındığı belirtilmişti.

Cumhurbaşkanlığı kabinesinde alınan bu karara istinaden, İçişleri Bakanlığımız tarafından 81 İl Valiliğine gönderilen “65 Yaş ve Üzeri ile 20 Yaş Altı Vatandaşların Sokağa Çıkma Kısıtlaması İstisnası” konulu genelge ile kısıtlaması bulunan 14 yaş ve altı çocukların 13 Mayıs Çarşamba günü; 15–20 yaş arasındaki gençlerin ise 15 Mayıs Cuma günü, 11.00–15.00 saatleri arasında yürüme mesafesiyle sınırlı olmak, sosyal mesafe kuralına riayet etmek ve maske takmak kaydıyla istisna olarak dışarı çıkmalarına izin verileceği bildirilmişti.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz. Anladım