Giresun Haberleri

Durun, Bu Nikah Kıyılabilir!

Düğünler Yapılmazsa 120 Milyar TL’lik Sektör Tehlikede!

0

Yılda 120 milyar TL’lik hacme ulaşan düğün sektörü, birçok kişiye istihdam sağlıyor. 2020 yılındaki düğünlerin iptal edilmesi durumunda, yaklaşık 8 milyon kişinin etkilenmesi bekleniyor.

COVID 19 nedeniyle ilk durdurulan etkinliklerden biri düğünler oldu. Bütün sektörler için aynı anda önlem alınması çok doğru bir karardı. Ancak durumun bir de ekonomik tarafı var: Düğün sektörü Türkiye ekonomisinin en büyük 10 sektöründen birisi.

100 binden fazla küçük ölçekli firmanın daha fazla darbe almaması için düğün sektörü olarak talebimiz; COVID 19 sonrası yaşanacak normalleşme sürecine düğün sektörünün de dahil edilmesi ve düğünlerin kontrollü olarak yapılmaya başlanması. Elbette diğer sektörler gibi gerekli ÖNLEMLER ALINARAK!

Türkiye’de yılda 600 bin düğün gerçekleşiyor. Evlenecek her bir çift, düğün günü için yapılan masrafların yanı sıra beyaz eşya ve mobilya alıyor, ev kiralıyor, balayına gidiyor derken yaklaşık 100-150 bin TL para harcıyor. Yani çiftler ekonomiye 60 milyar TL’lik katkı sağlıyor. Türkiye’de mobilya ve beyaz eşyanın 3’te 1’ini evlenecek çiftler alıyor. Ayrıca çiftlerin yüzde 20’si kendi evini satın alıyor. Bunun da ekonomik değeri yaklaşık 35 milyar TL.

Bir düğüne ortalama 250 konuk katılıyor. Bu, her yıl 15 milyon kişinin düğüne gitmesi demek oluyor. Bu konuklar, düğünlere giderken elbise alıyor, kuaföre gidiyor ve neredeyse her konuk hediyesini ya da altınını alıyor. Çiftlere bir yılda yaklaşık 25 milyar TL’lik takı takılıyor. Konukların üçte biri yani 5 milyon kişi, düğün için bir şehirden başka bir şehre gidiyor. Bu kişiler gittikleri şehirlerde otellerde kalıyorlar, uçağa biniyorlar, restoranlarda yemek yiyorlar. Yani aslında toplamda 120 milyar TL’lik dev bir sektörden bahsediyoruz.

Düğünlerin yapılamaması, en az 1 milyon 600 bin kişinin işsiz kalması demek. Tedarikçileri ve bu sektörden kazanç sağlayan kişilerin ailelerini de düşündüğümüzde düğünlerin yapılamaması, 8 milyon kişinin etkilenmesine neden olacak.

Önlem alınmayan her sektör risk taşımaktadır. Önlem alınan sektörlerde ise risk minimuma inmekte ve diğer sektörler kadar riskli ya da riski az olmaktadır. Düğün sektöründe de alınacak önlemlerle beraber risk her sektördeki kadar minimuma inecektir. http://dugun.com araştırmasına göre düğün firmalarının bu süreçte aldıkları bazı önlemler şöyle:

  • Sosyal mesafeye uygun oturma düzeni
  • Masalar arası geniş mesafe aralığı
  • Her organizasyon öncesi mekanın dezenfekte edilmesi
  • Uygun noktalara el dezenfektanı yerleştirilmesi
  • Düzenli havalandırma
  • Ambalajlı/kapalı kutuda yiyecek-içecek servisi
  • Kullan-at malzeme ile servis imkanı
  • Maskeli ve eldivenli servis personeli
  • Talebe göre mekan girişinde ateş ölçümü

Yüzbinlerce çiftin ve firmanın bu süreçten daha fazla etkilenmemesi için, düğün sektörü de tıpkı yeme-içme ve AVM sektörü gibi, her türlü önlem alınarak normalleşme sürecine dahil edilmelidir. Böylece ülke ekonomisi de önemli bir kayıptan kurtulmuş olacaktır!

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz. Anladım