Giresun Haberleri

Cuma Notlarım

0

Üç aydır Cuma notu yazmadım. “Cuma olmayınca notu mu olur?” dedim. Bu Cuma iki husus antenime yakalandı; birisi Cuma günleri ortaya çıkmayan şeytan.

Eskiden vakit ve Cuma namazları kılınırken, imam namazdan önce minberde dikilir, iyice sıkışın aranızdan şeytan geçmesin derdi. Cemaatte saf boyu sıklaşır, kazık gibi dikilir, boşluksuz insan seti yapardı. Şeytanın ileri geri geçmesini engellerdi. Bazı cemaatler, aralarda bulunan hafif boşlukları doldurmak için seni çeker, âdeta aralara basardı. Böylece tıkanan deliklerden imam tarafına doğru şeytan giremezdi.

Bu gün kılınan Cuma namazında cemaatin arasında iki metre mesafe vardı. Namaz boyu açık olan aralarda şeytan aradım. Ben göremedim. Bilmiyorum imam dahil bir gören var mı?

Bu Cuma günü camilerde sıkışık saf tutmak ile camilerde şeytan dolaştığı inancı kökünden yıkılmıştır. Bundan sonra caminin herhangi bir köşesinde sıkışmadan, kokuşmadan namaz kılınabilir, şeytan meytan da içeri giremez.

İkincisi 65 yaş gurubu yasaklı olduğu için Cuma Namazı kılamadı. Onlar bu ibadetten mahrum kaldı. Bilim kurulu 65 yaş üstü Müslümanlara, Cuma günü öğle vakti 2 saat namaz için dışarı çıkma izni verebilirdi. Hem de bu ihtiyarların hayır duasını alırlardı. Düşünülürse hoş olur…

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz. Anladım