Giresun Haberleri

Deva Partisi Öldürülen Kadınların İçin Fidan Dikti

0

Deva Partisi Kadın Çalışmalarından Sorumlu Başkan Av. Özlem Demir Aydın, partilerinin Kadın Çalışmalarından sorumlu başkan yardımcılarıyla birlikte 8 Mart Dünya Kadınlar Günü kapsamında 81 ilde eşzamanlı olarak fidan dikme etkinliği düzenlediklerini bildirdi.

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nün; tüm dünyadaki emekçi kadınların toplumdaki yerinin güçlendirilmesi; ailede, ekonomik sistemde ve siyasal alanda emeğinin ve rolünün karşılığını bulması amacıyla daha gür haykırdıkları mücadele ve dayanışma günü olduğunu vurgulayan Aydın, “Toplumsal cinsiyet eşitliğinin içselleştirilmesi güçlü toplum için zorunludur” dedi. Kadının eğitim, ekonomik, sosyal durumunun sağlamlaştırılması, her türlü şiddete ve tacize karşı korunmasının önemine dikkat çeken Aydın, şunları kaydetti: “Ülkemizin ekonomik kalkınmasını sürdürebilir kılmak için kadınların rolünün çok önemli olduğuna inanıyoruz. Kadının üretime katkısının arttırılması için istihdam modelleri geliştirilmelidir. Kadınların ev içinde harcadıkları ücretsiz emeklerinin yok sayılmaması adına mali ve sosyal koruma politikaları geliştirilmelidir” diye konuştu. Toplumun yarısını oluşturan kadınların siyasal hayatta yeterince yer alamadığına değinen Aydın, Deva Partisi olarak kadınları güçlü, üretken ve her alanda söz sahibi konuma getirmek istediklerini, kadının siyasette karar mekanizmalarında güçlü bir şekilde yer alması için yüzde 35 cinsiyet kotası uyguladıklarını bildirdi.

“Her Can İçin Bir Fidan”

Ülkemizde son yıllarda kadına karşı şiddet ve kadın cinayetlerinin sayısı hızla arttığını kaydeden Aydın, “Her can için bir fidan dikiyoruz. Öldürülen kadınlarımızın adlarını yaşatacağız. Ancak temennimiz bu fidanların ormana dönmemesi, kadınlarımızın yaşamasıdır. Toplumsal bir sorun olan şiddete karşı toplumsal bir mücadele seferberliği başlatıyoruz. Toplumun her kesiminde şiddeti özendiren yaklaşımlardan uzak durulmasına yönelik kampanya ve tedbirlerin hayata geçirilmesi için çalışacağız. Kadına yönelik fiziki, psikolojik, ekonomik, sosyal anlamda her türlü şiddete karşıyız. Uluslararası anlaşmalar ve Ailenin korunması ve kadına karşı şiddetin önlenmesine dair 6284 Sayılı Kanunun belirlemiş olduğu yaptırımların etkin bir şekilde uygulanmasını gerekmektedir. Deva Partisi olarak; kadının eşit ve özgür bir birey olduğu, insan haklarının ihlal edilmediği barış ve özgürlüğün var olduğu bir Türkiye ve Dünya için mücadelemizi ve dayanışmamızı sürdüreceğimizi kamuoyuna saygılarımızla paylaşıyoruz” diye konuştu.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz. Anladım