Giresun Haberleri

Devlet Sigorta Primlerinin Tamamını Ödesin

0

TBMM Başkanlık Divanı Üyesi ve Giresun Milletvekili Necati Tığlı, fındık üreticisinin artan maliyet yükü karşısında ve pandemi sürecinde ödeme ve nakit akışında büyük sorun yaşadığını söyledi.

Ülkemizin tarımsal üretimi teşvik etmek dışında başka bir seçeneği olmadığını ve fındık üreticisine devlet desteğinin artırılması gerektiğini söyleyen CHP’li Tığlı, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’ye çağrıda bulunarak; böylesine sıkıntılı bir süreçte fındık üreticisinin Tarım Sigortası Primlerinin tamamının bu yıl devlet tarafından ödenmesi gerektiğini, zirai don ve diğer afetler için sigortalanan bahçelerin pirim borçlarının tümünün devlet tarafından karşılanmasının üreticiye küçük bir destek; fakat tarımsal üretim için büyük bir teşvik olacağını ifade etti.

Kuraklık Neden Teminat Kapsamına Alınmıyor

Giresun Milletvekili Necati Tığlı, küresel iklim değişikliği karşısında zirai don riski gibi kuraklığında fındık için her geçen yıl artan oranda bir tehdit olduğunu belirtirken “yıllardır bu konuda çalışma yürütüldüğünün söylenmesine rağmen neden sigorta kapsamına alınmıyor açıklanmalı, arpa yulaf, çavdar var fındık niye yok akıl almıyor. Zirai dondan bile daha büyük bir tehdit olan kuraklık neden teminat kapsamına alınmıyor” dedi.

Ülkemizde son yıllarda küresel iklim değişikliğine bağlı olarak meydana gelen doğal afetlerin, yağış rejiminde meydana gelen değişiklikler, kuraklık, sel, don, dolu, fırtına, hortum gibi doğal afetlerin artık daha sık yaşanmaya başladığını dile getiren Tığlı, “bu değişimden en çok etkilenen sektörlerin başında, büyük oranda dış etkenlere bağlı açık üretimin yapıldığı tarımsal üretim yer almaktadır. Bu açıdan değerlendirildiğinde tarım sigortalarının önemi her geçen gün artmaktadır. Üreticimiz tarım sigortası yaptırarak, ürününü iklimsel değişikliklere ve doğal afetlere karşı koruyabileceği bir güvenceye kavuşmak istemektedir” diye konuştu.

Şubat ayı süresince mevsim normallerinin üzerinde seyreden hava sıcaklıkları sebebiyle fındıkta erken tomurcuklanma görülmüş, ardından gelen soğuk hava sonucu fındık üretiminde zirai don tehdidi ortaya çıkmış olup halen bu riskin devam ettiğini hatırlatan Tığlı, “zirai don sebebiyle ürün kaybının yaşandığı yerler olduğu bilinmektedir. Mevsimsel riskler ve doğal afetler kapsamında en çok hasarın görüldüğü, dolayısıyla en yüksek riski barındıran ürünlerden biri olan fındıkta sigortalama oranının da oldukça yüksek olduğu görülmektedir. 14 Haziran 2005’te kabul edilerek yaşama geçirilen Tarım Sigortaları Yasası doğrultusunda ürününü sigorta yaptıran çiftçinin birçok teminata ilişkin ödeyeceği primin yarısı, bazı teminatlardaysa daha da fazlası devlet tarafından çiftçiye geri ödenmektedir. Birçok üründe kuraklıkta primin yüzde 60’ı, don afetindeyse ödeyeceği primin yüzde 67’si devlet tarafından karşılanmaktadır.” dedi.

Fındık üretiminde yaz aylarında yaşanacak kuraklığın teminat kapsamı dışında tutulacağını ifade eden Tığlı, “kuraklık sigortası kapsamı genişletilerek birçok ürün sigorta kapsamına alınmıştır. Oysa ki fındık üretiminde, özellikle şubat, mart ve nisan aylarında yaşanabilecek zirai don riski dışında, yaz mevsiminde yaşanabilecek kuraklık riski de büyük tehdit niteliği göstermektedir” ifadelerini kullandı.

TBMM Başkanlık Divanı Üyesi ve Giresun Milletvekili Necati Tığlı’nın Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’ye yönelttiği sorular şu şekilde:

  • Arpa, yulaf, çavdar ve tritikale ürünleri 2018 yılında kuraklık teminatı kapsamı genişletilerek kuraklık sigortası kapsamına alınmıştır. Kuraklık sonucu son yıllarda fındık üretiminde ciddi kayıplar yaşanmasına rağmen kuraklığın niçin teminat kapsamına alınmadığını söyler misiniz?
  • Fındık üreticisi kuraklık sonucu yaşayacağı verim kaybını tarım sigortası dışında hangi tedbir ya da hazırlıkla önleyebilecektir?
  • Fındık üretim alanları ve üretim miktarı baz alındığında en çok hasarın görüldüğü, sigortalılık oranı da buna paralel olarak en yüksek ürünler arasında yer alan fındık üretiminde sigortalama oranı yüzde kaçtır? Ürününü sigorta yaparak teminat altına alan, ardından hasara uğrayan üretici kaybının yeterli düzeyde karşılandığını düşünmekte midir? Tarımsal üretimde sigorta teminatları ve hasar karşısında ortaya çıkan üretici memnuniyeti hakkında bakanlığınız bir çalışma yürütmekte midir?
  • Tarım Sigortaları Havuzu (TARSİM) fındık ürünü için poliçe tanzimlerinin 11 Mart 2021 tarihinde sona erecektir. Pandemi koşulları da göz önüne alınarak fındık üreticisinin tarım sigortası priminin tümünün devlet tarafından karşılanmasını düşünür müsünüz? Tarım sigortası yaptırmak üzere sigorta şirketlerine müracaat eden tüm fındık üreticisinin herhangi bir peşin ödeme yapmaksızın primlerinin devlet tarafından ilgili sigorta şirketine ödenmesi konusunda bir karar alınabilir mi?
  • Zirai don sonucunda bu yıl ürün kaybı yaşayan kaç üreticimizin ne kadar bahçesi hasara uğramıştır? Hasar kaydı için TARSİM’e başvuran ne kadar üreticimize ne miktarda ödeme yapılacaktır?
  • Fındık üretiminde zirai don başta olmak üzere üretim kaybına uğrayan çiftçimize TARSİM kapsamında yapılan ödeme miktarını yeterli buluyor musunuz? Üreticinin sigorta teminatı dahilinde olan kayıplarının karşılanma oranının gerçek değerine oranla düşük gerçekleşmesi karşısında yeni bir düzenleme yapılması düşünülmekte midir?

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz. Anladım