Giresun Haberleri

Eğitimde Teftiş Sistemi ve Politikaları

0

İLKE İlim Kültür Eğitim Vakfı nitelikli çalışmalarla toplumsal sorunları gündeme getiren ve çözüm önerileri sunan çalışmalar yapmaktadır. Bu kapsamda eğitim alanında ülkemiz için kronik bir sorun olarak görülen teftiş sistemi politika notları perspektifinde incelenmiştir.

İLKE Politika Notları 13’te yönetim kavramıyla başlanan akışın devamında teftiş olgusu, parlamenter sistemde eğitimin teftişi ve cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi ve 2023 Eğitim Vizyonu çerçevesinde eğitimde teftiş başlıkları bulunmaktadır. Alanı izleyen ve değerlendiren bu gündem maddelerinden sonra ise Türkiye’de eğitimin denetiminde ve iyileştirilmesinde nasıl bir yöntemin izlenmesi gerektiği teklif edilen önerilerle değerlendirilmektedir.

Çalışmada verilen nicel veriler ışığında çarpıcı bulgulardan birisi olarak Türkiye’de bir yılda denetlenen okul sayısına göre tüm okulların denetimi için tahmin edilen sürenin 23 yıl olduğu öne sürülebilir.  Diğer bulgular ve öneriler için metnin tam metnini inceleyebilirsiniz.

Bitirirken, Politika Notları 13’ün yazarlığını İstanbul Medeniyet Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi öğretim üyesi Murat Bülbül yapmıştır.

Tam metin için tıklayınız

İndirmek için

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz. Anladım