Giresun Haberleri

Eğribel Tüneli’nin Bir Tüpü Yılsonunda Açılıyor

0

AK Parti Giresun Milletvekili Av. Kadir Aydın, Türkiye’nin en uzun 3. tüneli olacak olan Eğribel Tüneli’nin yılsonunda bir tüpünün, 2022 yılı içerisinde ise tamamının hizmete açılacağını söyledi. Eğribel Tüneli’ni ziyareti esnasında AK Parti Şebinkarahisar İlçe Başkanı Nejat Okuyar, Şebinkarahisar Belediye Başkanı Şahin Yılancı ve AK Parti İl ve İlçe Yöneticileri de Milletvekili Aydın’a eşlik etti. Türkiye’nin Ovit ve Zigana’dan sonra en uzun 3. tüneli olacak olan Eğribel Tüneli’nin yılsonunda bir tüpünün, 2022 yılı içerisinde ise tamamının hizmete açılması hedefleniyor.

Giresun’u İç Anadolu’ya bağlayan 2 bin 200 rakımlı Eğribel Geçidi’nde inşa edilen tünelde incelemelerde bulunarak yetkililerden bilgi alan AK Parti Giresun Milletvekili Kadir Aydın, tünelin hizmete açılması için tarih verdi.

Yapımına 2015 tarihinde başlanan Giresun’u Şebinkarahisar, Alucra ve Çamoluk ilçeleriyle İç Anadolu Bölgesi’ne bağlayan 2 bin 200 rakımlı Eğribel Geçidi’ndeki tünelde nihayet sona yaklaşıldığını belirten AK Parti Giresun Milletvekili Kadir Aydın; “2014 yılında ihalesi yapıldığında 180 milyon liralık bir işti, ancak 2 yıl önce yapılan ihalesinde ise 700 milyon liralık dev bir yatırım. Tüplerden biri 5 bin 910 metre, diğeri ise 5 bin 902 metre olmak üzere toplamda yaklaşık 12 kilometre uzunluğundadır ve 800 metre de bağlantı yolları bulunmaktadır. Tamamen yerli mühendislerimizle devam eden inşaat çalışmalarında sona gelindi. Şu anda ikmal ihalesi yapılmış olup aydınlatma, havalandırma çalışmaları devam etmektedir. Bu yılsonuna kadar iki tüpten birisi hizmete açılacaktır. Diğer bir tüp ise gelecek yıl içerisinde hizmete girecektir. Tünelin tamamlanması ile güzergâh 6,5 km kısalarak ve mevcut yola göre de 25 dakika zaman tasarrufu sağlanacaktır.” dedi.

Bolu Tünelinin 2 Katı Uzunluğunda Bir Tünel Yapılıyor

Bolu Tüneliyle kıyaslama da yapan AK Parti Giresun Milletvekili Kadir Aydın; “Şu an çalışmalarında sona gelinen Eğribel Tüneli’nin önemini daha iyi anlayabilmek için Bolu Tüneli ile kıyaslama yapmak gerekir. Şöyle ki yaklaşık 20 yıl süren Bolu Tüneli’nde kaç tane başbakan, Cumhurbaşkanı ve Ulaştırma Bakanı değişmişti hatırlayalım. Tamamlamak yine AK Parti’ye nasip oluş ve iki başbakan birden açılış yapmıştı ve Türkiye’nin en önemli yatırımlarından birisiydi ve yabancı mimarlar, mühendisler tarafından yapılmıştı. Sadece 3 kilometreydi. Bugün ise Eğribel Tüneli, Bolu Tüneli’nin 2 katı uzunluğunda ve tamamen yerli mühendislerimiz tarafından yapılıyor.” ifadelerine yer verdi.

Emeği Geçenlere Teşekkürler

AK Parti Giresun Milletvekili Kadir Aydın; “Yaklaşık olarak 2 tane Ordu-Giresun Havalimanı maliyetinde olan bu projenin ilimize kazandırılmasında emeği geçen başta Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere proje boyunca görevde bulunmuş eski ulaştırma bakanlarımıza, Ulaştırma ve Altyapı Bakanımız Sayın Adil Karaismailoğlu’na, AK Parti Genel Başkan Yardımcımız Sayın Nurettin Canikli’ye ve ilimiz milletvekili arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum.” dedi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz. Anladım