Giresun Haberleri

Espiye Kızıldere’de Çevre Felaketi…

0

Espiye’ye bağlı Şahinyuva Köyünün Kızılkaya bölgesinde faaliyet gösteren Eti Bakır Maden İşletmesinin Kızıldere’ye verdiği maden atıkları vatandaşların büyük tepkisine neden oldu. Çalkaya Köyü’nden vatandaşların fındık toplarken zehir akan dereden çektiği video görüntüler devlet yetkilileri milletvekilleri ve medya kuruluşlarına gönderildi.

Vatandaşlar Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’u göreve davet ederek Eti Bakır Madenleri ile ilgili soruşturma açarak bakanlık müfettişlerinin bölgede inceleme yapmasını istediler. Bölge halkı Giresun milletvekillerinin konuyu Türkiye Büyük Millet Meclisi gündemine getirmesini istediler.

Geçtiğimiz yıl Kızılkaya Dağlarında Eti Bakır Madenlerinde maden atığı yüzünden büyük heyelan yaşanmış Kızıldere ve Gelevera Deresinde çevre felaketi yaşanmıştı.

Geçtiğimiz yıl heyelandan sonra Şahinyuva köylüleri bölgeye gelerek eylem yaptı, olay sosyal medyada büyük tepki çekti. Olay sonrası heyelanla ilgili çekilen bir videoyu sizlerle paylaşıyoruz.  https://www.facebook.com/100024453255194/videos/664405601190115/

Eti Bakır Madenleri türkülere konu olan Gelevera Deresini ve Kızıldere’yi kirletmeye devam ediyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz. Anladım