Giresun Haberleri

Fındık, Bu Bölgenin ve Bu Memleketin Tükenmez Enerjisidir*

0

Uzun zamandır sosyal medyadan uzak kaldık. Bu zaman diliminde neler yaptık neler yaşadık sizlerle paylaşmak istedim. Fındıktan değişik ürünler yapabilme adına kabuklu fındık çıtlatma makinası, tuzlama makinası ve iç fındığı çikolata kaplama makinası yani draje imalatı için makine ve ekipmanları aldık. İnşallah kaliteli ve sağlıklı bu tür ürünlerle en kısa zamanda tüketicilerimizi buluşturacağız.

Dünyanın en kaliteli kakao imalatçısı firma Barry Callebau’dan temin ettiğimiz ürünlerle Tirebolu fındığını buluşturup yine dünyada ilk defa üretilecek %22-25 oranla fındık katkılı kakaolu fındık kreması deneme üretimi başlamıştır. Bu ürünlerimizi TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi’nde test ettirmek için gönderdik.

Ayrıca TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezinde iki gün boyunca seminerlere katılarak fındıklı ürünlerden başka ne elde edilebilir şeklinde bir talebimiz oldu. Becerebilirsek kolesterol düşürücü (%40) fındık ezmesi üretimi yapacağız TÜBİTAK ile birlikte. Ön görüşmeler yapıldı, sözleşmeleri yapıp deneme üretimine başlanacaktır.

Bu konuda TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi fındık ve gıda inovasyon alanında çok mükemmel yeni bir tesis kurmuş. Gidip görmenizi ve imalat yapan arkadaşların özellikle ziyaret etmesini gönülden isterim. Çünkü fikrinizin hayata geçirilmesi için tam bir deneme antrenman yeri.

Daha bir yıl önce altı damardan bypass olup 6 damar daha olsaydı onlardan da bypass yapardık diyen doktor arkadaşlar. Bugün hala üretim inovasyon peşinde koşup yok fındıktan şunu yapalım yok lisans depoya fındık koyarsak çok daha fazla üreticilerimiz faydalanır. Fındık üreticileri fındık ticareti yapanlar imalatını yapanlar ihracatını yapanlar fındıktan zarar görmeden nasıl hayatlarını idame ettirebilir? Ömrümüzün yettiği kadar çalışmaya devam. (Son günlerdeki ekonomik gürültüye rağmen. İmalatçıların nasıl cezalandırıldığını da ayrıca sizlerle paylaşacağım)

Türkiye’nin en büyük fındık firmalarından Balsu Gıda AŞ ve ekibi ile ortak toplantılar yapıp bahçenin beslenmesi bahçenin bakımı bahçenin zararlardan korunması hasat, saklama üniteleri konusunda bölgemizde ortak hareket etme anlaşmaları yapmak.

Allah ömür verirse inşallah Tirebolu’da en az on köyde örnek fındık bahçeleri kurup birim başına alınan ürün miktarı nasıl artırılır ve daha nasıl kaliteli ürün alınır konusunda çalışmalar yapacağız. Bununla ilgili de önümüzdeki günlerde hem ziraat mühendisi hem de gıda mühendislerine ihtiyacımız olacak. Fındık bahçesinden çıkan ürünün izlenebilirliğini sağlayarak yeni sistemle nihai tüketiciye ulaştığında hangi köyden hangi müstahsilin fındığını tükettiğini bilecek şekilde sisteme dâhil etmek.

Gençler; fındık ticaretine gönül vermiş dürüst gençler heyecanınızı yitirmeyin fındık bu bölgenin ve bu memleketin tükenmez enerjisidir. İster ticaretini yapın ister imalatını mutlaka bereketini göreceksiniz. Ancak hiç kimseye zarar vermeden başkalarının haklarına saygı göstererek ticari ahlak ve kurallarına uyarak yürümeniz gerekir. İnanmak ve inanarak çalışmak başarmanın yarısıdır. Heyecanınızı kaybetmeyin. Ülkemizde son yaşanan ekonomik çalkantılar göstergeler iniş çıkışlar sizi yıldırmasın. Bu güzel memleketin kutsal Toprakları verimli fındıkları herkese yeter ve artar.

Toprak mahsulleri ofisinin bence kuruma fındık veren tüm müstahsilleri %50’si hibe kalanı Eylül ödemeli gübre desteğinde bulunmalı. Çiftçilerimiz fındığı sattığı zamandaki gübre fiyatı bugün ikiye katlamışsa bu Müstahsil cezalandırmaktır. Hani yöneticilerimiz diyor ya imalat ve ihracatla kalkınacağız diye işte tam da en net katma değerli ürün fındık, imalatına %50 destek verin %100 kazanın. Yoksa önümüzdeki yıl üretici sizi cezalandıracak şimdiden uyarıyorum. (TMO’yu değil !)

Başta çiftçi kardeşlerimiz olmak üzere fındıkla iştigal eden tüm meslektaşlara ve dostlara en derin sevgi ve muhabbetlerimi sunuyorum.

*Halil İbrahim Paltun – Mali Müşavir Fındık Sanayicisi

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz. Anladım