Giresun Haberleri

Fındık Haftası Yapılacaksa Bunun Yeri Giresun’dur

0

İyi Parti İl Başkanı Abdulkadir Eroğlu yaptığı açıklama ile Ulusal Fındık Konseyi Başkanı Hamza Bölük’ün son açıklamalarını şiddetle protesto etti.

Eroğlu yaptığı açıklamada “Ulusal Fındık Konseyi son yaptığı yönetim kurulu toplantısında her yıl 8-14 Ağustos tarihlerinin “fındık haftası“ olarak kutlanmasını kararlaştırıp bu yıl kutlamaların Sakarya’da yapılması yönünde karar almıştır. UFK Başkanı, fındık haftasının her yıl değişik bir il veya ilçede kutlanmasına devam edileceğini ve koordinasyonun da UFK tarafından yapılacağını belirtmiştir.

Giresunlu bir UFK başkanına bu açıklamayı hiç yakıştıramadım. Türkiye’de fındık tarımı yapılan bölgeler 3 gruba ayrılmaktadır. Bunlar; 1., 2. ve 3. Standart Bölgelerdir. En önemli bölge olarak kabul edilen 1. Standart Bölge kapsamında Giresun, Ordu, Trabzon, Rize ve Artvin illeri bulunmaktadır. Sakarya da nereden çıktı? Önce fındığı öğrensinler.

Fındık, Giresun için olmazsa olmaz bir üründür. Türkiye için de olmazsa olmazdır. Bu döviz kıtlığında senede net 3 milyar dolar döviz girdisi sağlamaktadır. Başka hiçbir ürünün otomotiv de dahil net döviz girdisi bu kadar yoktur. Fiskobirlik de Giresun’dan yönetilmektedir. Sonra fındığın başkenti tartışmasına taraf olup boş sözlerle avutulmuşuz. Hiç olmazsa fındığın başkentine saygı gösterip, fındık haftası yapılacaksa Giresun’da kutlanmalıdır.

Fındık haftasında ya da hafta yerine fındık için gübreyi ucuzlatmaya, dönüm parasını artırmaya uğraşsınlar. Ya da makinalı tarıma, bahçe birleştirmelerine ve iyi cins fındık fidanı yapmaya uğraşsınlar’ dedi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz. Anladım