Giresun Haberleri

Fındık Hasat ve İhraç Tarihleri Belli Oldu

0

Ticaret Bakanlığı Doğu Karadeniz Bölge Müdürü Halil Şaşmaz, fındık hasat ve ihraç tarihlerinin belirlenmesine ilişkin açıklamada bulundu.

Ticaret Bakanlığı Doğu Karadeniz Gümrük ve Dış Ticaret Bölge Müdürü Halil Şaşmaz başkanlığında; Giresun İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, Giresun Zirai Karantina Müdürlüğü, Fındık Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü, TMO Giresun Şube Müdürlüğü, Giresun Ticaret Borsası Başkanlığı, Karadeniz İhracatçılar Birlikleri Genel Sekreterliği, Fiskobirlik Genel Müdürlüğü olmak üzere 28.07.2021 tarihinde ilgili kurum ve kuruluş temsilcilerinin katılımıyla komisyon toplantısı düzenlendi.

Toplantıda, Giresun il merkezi ve ilçelerinde fındık hasadının,

  • Sahil kesiminde (0-250 metre) 7 Ağustos,
  • Orta kesimde (251-500) 14 Ağustos,
  • Yüksek kesimlerde (500 metre üzeri) 21 Ağustos’ta yapılması,

Fındık ihracatının ise her bir yükselti bölgesinde hasattan 7 gün sonra başlaması kararlaştırıldı.

Bölge Müdürü Halil Şaşmaz, bu bilgileri verirken önemli bir hususu da dikkat çekiyor: “Bölgemizde yetişen, ülkemiz için önemli bir ihraç ve döviz potansiyeline sahip fındık ürününün hasat ve ihraç tarihleri Komisyonumuz tarafından belirlenmiştir. ‼ Gerekli olgunlaşma sürecini tamamlamadan ve zamanından önce hasat edilen üründe randıman kayıplarına sebebiyet verebilmektedir. Bu durumun hem üreticiye hem de ülke ekonomisine zarar vereceği unutulmamalıdır.

Fındığın, komisyonca belirlenen tarihlerden önce değil, hasat olgunluğuna ulaştıktan sonra toplanması gerekmektedir. Fındık üreticilerimize bol ve bereketli hasat dönemi dileriz.”

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz. Anladım