Giresun Haberleri

Hastane ve Gündeme Dair Gelişmeler

0

Doğankent eşrafından Abdullah Patan sel felaketinden sonra yapılan ve yapılması gereken işlere dair görüşlerini yazdı.

Öncelikle çok kıymetli Doğankent ve Dereli halkımıza geçmiş olsun dileklerimizi iletmek istiyorum. Allah kimseyi devletsiz, ezansız, bayraksız bırakmasın. Allah devletimize zeval vermesin. İlk günden itibaren devletimiz hep yanımızdaydı. Tezat bir giriş olacak fakat objektif olup, doğruyla yanlışı birbirine karıştırmamalıyız.

Kadının bir tanesi hoca efendiye gelmiş. “Hocam bir soru soracam gari vaktin var mı?” Var kızım sor. Yunanistan tarafından bir kadın evliya çıkmış, tam kızını kesecekken şeytan bir keçi getirmiş doğru mu?

Hocaefendi, evladım ben bunun neresini düzelteyim? Bir kere Yunanistan değil Arabistan, kadın evliya değil İbrahim Peygamber, kızı değil oğlu, şeytan değil melek, keçi değil koç.

“Kıssadan murat hissedir” diyoruz ve bizi üzüntüye gark eden ‪doğal felaketten geriye kalanlar ve yaşanan gelişmeler neticesinde oluşan mağduriyetler diyoruz. Yüz ölçümü olarak oldukça küçük bir ilçede yaşamaktayız. İlçemizde alınan kararların bu bağlamda değerlendirilerek alınması, her bir metrekaresinin irdelenerek değerlendirilmesi çok ciddi bir beyin jimnastiği gerektirmektedir. Geçmişte alınan fevri kararların ilçemize vermiş olduğu ve de halen vermekte olduğu telafisi mümkün olmayan zararların göz önünde bulundurulması ilçemizin menfaatine olacaktır. Kişiler ve makamlar geçici, alınan bazı kararlar maalesef ki kalıcıdır. Zira geçmişte yapılan, ilçe merkezinin hemen yanı başındaki Hidro Elektrik Santralinin ilçemize olumsuz etkileri herkesin malumudur. İsmi ile müsemma olmasını hep arzu ettiğimiz ve bu doğrultuda bir takım girişimlerimizin olduğu herkesçe bilinmektedir. Yine ilçemiz adına alınan bütün pozitif kararların naçizane destekçisi olacağımızı her fırsatta dile getiriyoruz. Gelinen noktada yeni yapılacak olan hastanemizin mevcut yerinde değil de öğretmen evi bölgesinde yapılması düşünülmekte imiş. Gerekçe olarak ta şahsımın ve de orada bulunan arazi sahiplerinin buna karşı çıktığı iddia edilmekteymiş. Bilakis hastanenin başka bir yere yapılması mahalle sakinlerimizde ve bizlerde derin üzüntüye sebep olmuştur. Ayrıca şu anki konumunun oldukça yerinde ve kullanışlı olduğu kanısındayım. Ayrıca yapılması düşünülen mekânın, şu anki konumundan daha güvenli olacağı hususunda kaygılarımız vardır. Nitekim Öğrenci Yurdu olarak inşa edilen yurt binasının yaşadığımız yağıştan sonra ikinci katına kadar zarar görmesi, yapımı düşünülen hastanenin de bu mekâna yakınlığı, yine düşünülen mekânın arka kısmında bulunan sarp arazinin de bir başka güçlü yağmurda heyelan oluşması riski göz ardı edilmemelidir. Madalyonun diğer yüzünde ise atalarımızın deyimiyle dökülen, kap doldurmazmış düşüncesiyle ilçe merkezimizde yıkılan kamu ve şahıs yapılarının yerinin doldurulamaması durumudur.

Özel İdare Lojmanı, Yurt Binası ve diğer şahıs yapılarının bir kısmının yeri doldurulamayacaktır. Yine hastane olarak düşünülen arazideki yapılarda geri dönüşümü olmaksızın ilçe envanterinden çıkacak olması oldukça üzücüdür. Sözlerimi ecdadımızın bizlere naklettiği, adaletin nizam bulduğu zamanın çağlar ötesinden bize yol gösterici olmasını temenni ettiğim bir hadiseyle noktalamak istiyorum.

Kanuni Sultan Süleyman, Memlük Seferinden dönerken askerini denetlediği esnada bir asker gelir ve Sultanım, otağınızın (çadır) direğini karıncalar sardı, otağ yıkıldı yıkılacak ne emir buyurursunuz? Hemen devrin Kadısı Ebussuud Efendiye bir ferman gönderir Sultan, “Otağımın direğini karıncalar sarınca / Bir mahsuru olur mu karıncayı kırınca.” Tabi Sultan’dan gelen fermandaki zarafeti gören Ebussuud Efendi aynı şekilde mukabelede bulunur; “Yarın Hakk’ın divanına varınca / Süleyman’dan hakkın alır karınca.”

Ferman böyle gelince Sultan Süleyman askerlerine diyor ki, “aman haa sakın karıncalara dokunmayın. Otağın yerini değiştirin (o bir sultandı, hemen itlaf edesiniz karıncaları demedi çünkü bunun bir de Hakk katının olduğu inancındaydı.) Bir takım kararlar alınırken bu hassasiyette alınması, hem toplum vicdanı hem de hakkaniyet açısından daha yerinde olacaktır. Geleceğin ilçemize, devletimize daha güzel yarınlar getirmesi duası ile. Sürçü lisan ettiysek affola. Kalın sağlıcakla.

Abdullah Patan

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz. Anladım