Giresun Haberleri

Fındık Üreticisi 27 TL Fiyat Bekliyor

0

Partisinin TBMM kâtip üyeliğine seçilen CHP Giresun Milletvekili Necati Tığlı, genel kurulda söz alarak, seçim bölgesindeki en büyük problem olan fındık konusunu dile getirdi ve “Bu yıl fındık 27 TL’den satılmalıdır” dedi.

Çotanak armalı maskesi ile dikkat çeken Tığlı, bakanlığın her yıl olduğu gibi bu yılda fındık rekoltesini henüz açıklamamış olmasını eleştirdi. Tığlı, yurtdışı kaynaklı kuruluşların Türkiye dahil tüm fındık üreticisi ülkelere yönelik tahminlerini yaklaşık bir ay önce duyurduğuna dikkat çekerek, Dünya ölçeğinde ve ülkemiz için yüksek rekolte tahminlerinin her yıl olduğu gibi piyasayı manipüle etme amaçlı olduğunu biliyorsunuz. Ağustos ayının ilk haftası fındık hasadı başlayacak, artan üretim maliyetleri karşısında fındık üreticisi çaresiz durumdadır. Bir an önce Bakanlığın rekolte tahminini bekliyor“ diye konuştu.

Üreticinin Temmuz ayı içinde destekleme alımı yapılacağının ve taban fiyatın açıklanmasını dört gözle beklediğini ifade eden Tığlı, üreticinin alın terinin ve emeğinin karşılığını alacağını bilerek bahçesine girmek istediğini dile getirdi.

Tığlı, son olarak, ekonomik zorluklarla mücadele eden fındık üreticisinin Giresun kalite fındığın en az 27 lira olmasını istediğini vurgulayarak “Üretici fındığını satma beklet 2021 Nisan-Mayıs ayında satarsın sözlerini duymak istemiyor” diyerek noktaladı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz. Anladım