Giresun Haberleri

Gelen Zamlar Vatandaşı Canından Bezdirdi

0

Deva Partisi Giresun İl Basın Sözcüsü Av. Eren Naci Aksoy yaptığı yazılı açıklama ile yapılan zamları eleştirdi. Aksoy açıklamasında “Cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminden bugüne kadar geçen sürede istikrarlı bir şekilde yaşanan ekonomik çöküş, yeni yılın ilk saatlerinden itibaren art arda yapılan zam açıklamalarıyla etkisini hissettirmeye devam etti. Hükümetin kötü ekonomik yönetimi ve yanlış politikalarda ısrarcı tutumu nedeniyle Türk lirasının bir yılda yüzde seksen değer kaybetmesi ve maliyetlerin artması yeni yılda da zam haberlerinin kaçınılmaz olacağını hissettiriyordu. 1 Ocak 2022 tarihi itibariyle de elektrik, doğalgaz ve akaryakıta gelen zam açıklamaları vatandaşı işin içinden çıkılmaz bir hale getirmektedir” dedi.

Aksoy devamla “Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’ndan (EPDK) yapılan açıklamada, 1 Ocak 2022 itibarıyla kademeli tarife uygulamasına geçileceği bildirilmişti. Buna göre mesken aboneleri için aylık 150 kilovata kadar tüketim miktarları için fiyat 1,37 TL / kilovat; 150 kilovattın üstündeki kısım için ise 2,06 TL/ kilovat oldu. Böylece elektriğin birim fiyatı ilk kademe kullanımda yüzde 50, ikinci kademede ise yüzde 125 zamlanmış oldu. Boru Hatları ile Petrol Taşıma AŞ’nin (BOTAŞ) internet sitesinde 2022 yılı ocak ayı doğalgaz toptan satış fiyat tarifesiyle ilgili açıklama yapıldı. Açıklamaya göre, konutlarda kullanılan doğalgaza yüzde 25 zam yapıldı. Büyük sanayi ve ticari kuruluşlara sağlanan doğalgaza yüzde 50 zam geldi. Elektrik üretim amaçlı kullanılan doğalgaz tarifesi de yüzde 15 oranında arttı. EPGİS’in yaptığı duyuruya göre de Akaryakıt Ürünlerinde Fiyat Artışı 01/01/2022 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere; Motorinde 1,29 Benzinde 0,61 LPG’de 0,78TL/LT pompa satış fiyatlarına yansıyacak şekilde artış oldu.

Sayın Enerji Bakanı övünerek zamların faturalara yansıtılmadığını açıklıyordu. Gerçekleşen bu zamlarla da yine iktidarın söylemlerini gerçekleştiremediklerini sadece vatandaşların tepkisini çekmemek adına gün kurtarma açıklamaları yaptığını ortaya koyuyor. Peki, zamları neden bakan açıklamadı? Açıklama neden EPDK’ya yaptırıldı? Üstelik EPDK da denetleyici ve düzenleyici bir kurum gibi değil, siyasi bir aktör gibi açıklama yaptı. EPDK’nın açıklamasında siyasi otoritenin dilini gördük.

Elektrik tarifelerindeki artış sanayi ve ticarethanelerde yüzde 500’ü aştı. Tarımsal sulamada yüzde 423’e, mesken tarifesinde ise yüzde 262’ye ulaştı. Doğal gazda Ocak 2018’den bu yana elektrik üretici tarifesindeki artış yüzde 590’a, sanayi tarifesindeki artış yüzde 688’e ve mesken tarifesindeki artış yüzde 144’e vardı. Tüketim ürünlerinin neredeyse tamamında başlayan zam yağmurunun, yeni yılın ilk günlerinde de hız kesmeden devam etmesi asgari ücretliler, emekliler, çalışanlar için yapılan ve göz boyamadan ibaret iyileştirmeleri anlamsız hale getirmekte, bu zamlarla birlikte asgari ücrete, memura ve emekliye yapılan zammın misliyle geri alınması yoksulluk ve açlık sınırında yaşayan birçok vatandaşı canından bezdirmektedir. Enerji’de yaşanan bu artış sanayiyi ve üretimi de etkileyeceği kaçınılmaz bir gerçektir. Enerji maliyetlerinin artışı dışarda kar kaybı içerde enflasyon olarak geri dönecektir. Tüm bu süreçlere bağlı olarak da milletimiz ağır krizlerin ortasında tüm bu yaşananların bedelini acı ve ağır biçimde ödemektedir” dedi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz. Anladım