Giresun Haberleri

Giresun’da Sağlık Personeli Yetersizliği Sürüyor

0

CHP Giresun Milletvekili Necati Tığlı; Giresun’da her branşta sağlık personeli yetersizliği olduğunu söyledi. Necati Tığlı “Onkoloji ve Nefroloji uzmanı sorununu yıllardır TBMM ve kamuoyu gündemine getirerek çözümü için ilgili makamları elimizden geldiğince haberdar etmeye çalıştık. Ama görülüyor ki, iktidar Giresun için Karadeniz Bölgesinin Onkoloji üssü olma iddiasından vazgeçmiş bu alanda şehrimizi bir uzman doktora bile muhtaç hale getirmiştir” dedi.

Giresun’da her alanda olduğu gibi sağlık alanında da iktidarın yalnız bıraktığı talihsiz bir şehir olduğunu ifade eden Tığlı “mevcut sağlık personelimiz, yöneticilerimiz üstün gayretleriyle bu eksikliği gidermeye çalışıyor; fakat iktidarın onlara ve Giresunlulara karşı sorumluluk duygusuyla bakmadığını, sorunların, eksiklerin üzerini örtmek üzere popülist bir yaklaşımla hareket ettiğini” söyledi.

TBMM Başkanlık Divanı Üyesi Necati Tığlı konuya ilişkin ifadeleri şu şekilde: “Bakın arada bir Giresun’un sorunlarını çözmek için muhalefet iktidar birlikteliği baskısı geliyor kamuoyundan, sivil toplum örgütleri ve meslek kuruluşlarından. Bir bakıyoruz, AKP biz hazırız diyor, hep hazırlar bunlar. Lafta hep hazırlar, her şey tamam. Hayret etmemek elde değil; Giresun’un kangrenleşmiş her bir sorununda bile, yapıcı her bir eleştiride dahi, bütün kadrolarıyla her biri birer trol haline gelip kamuoyunu manipüle etmeye çalışıyor. Açıp internetten bakmak bile yeterli, her branşta doktor ve diğer sağlık personeli açığımız her ilçemizde devam ediyor. Hastane yaptım diyor, doktoru yok, hemşiresi yok, cihazı yok varsa o da bozuk. Hadi bunu bırakın, kaç senedir bir Onkoloji, bir Nefroloji uzmanı atayamamışsın; ama her yıl abartısız düzenli olarak her yıl iki kere bunun müjdesini vermişsin. Giresun’a şu kadar doktor, bu kadar hemşire demişsin her fırsat bulduğunda. Sürekli gündeme getirdik. Sağlık Bakanına sorduk, işleri güçleri propaganda, sağlık alanında devrim yaptık diyorlar, gel gör ki AKP torpili olmadan en küçük hastaneden randevu almak imkânsız hale gelmiş.

Eskiden hastane kuyruğu vardı diyorlar ya şimdi telefonda randevu kuyruğu var. Giresun, Kanser Eğitim Araştırma Hastanesini bu ülkede öncelikle hak eden 5 ilden biridir. Bu ilde tedavi gören, bu ilde ölen kanser hastası yakınımız yok neredeyse. Sen onkoloji alanında bölgenin üssü yapacağım diye basına demeç veriyorsun. Nasıl olsa unutur bu şehrin insanı diye mi düşünüyorsun, unutmuyor, içine atıyor öfkesini acısını.

Şimdi iki yıl sonra bir doktor gönderecekler Genel Müdürle konuştum diye müjdeliyorsan bu doğru değil tabi ki bu sorumsuzluktur. Ettiğiniz büyük lafların karşısında elde avuçta bu varsa susmasını da bileceksiniz. Peki, Giresunlu bunu hak etmiyor, bizi mağdur ediyorsunuz diye hesap soruyor musunuz, Bakanından bürokratından? Hayır. Varsa yoksa müjde.

Giresun için bir çivi çakana bile minnettarız diyoruz tamam başımızın üstüne; fakat elli defa AKP propagandası, sağlıkta devrim diye açıklama yaparken, insanların perişanlığını hamasetle örterken bir doktor gelecek diye övünme be kardeşim, biz buna razı değiliz, biz bunu hak etmiyoruz anla. Ha birde biz bu konuları gündeme getirirken AKP’ye şirin görünmek için bizi eleştiren AKP propagandası yapılırken alkış tutanlara ise söylenecek hiçbir söz bulamıyorum. Onlara bu şehirde tedavi olamadığı için İzmir’den Antalyalara kadar şehir şehir dolaşan yoğun bakımda yer bulamayan diyaliz için şehir şehir dolaşan hatta yaşamını yitiren hemşerilerimizin vebali yeter” dedi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz. Anladım