Giresun Haberleri

Morfoloji Binası İçin Yer Teslimi Yapıldı

0

Giresun Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde eğitim ve öğretim faaliyetlerinin sürdürüleceği “morfoloji” binası ve bina ile birlikte yapılacak olan altyapı ve çevre düzenlemesi inşaatı için, Aksu Sağlık Kampüsü içinde ilgili firmaya yer teslimi yapıldı.

TOKİ tarafından yapılan ihale sonucunda, söz konusu inşaatı, ilimiz müteahhitlerinden  “Uğur Acar Mühendislik İnşaat Müşavirlik Sanayi ve Ticaret A.Ş.” firması üstlenmişti.

İlk olarak, 21 Mayıs 2021 yılında ihale edilen iş, yaşanan küresel ekonomik kriz sebebiyle üstlenici firma tarafından 01 Temmuz 2022 tarihinde tasfiye edilmiş; bu olayın ardından 30 Ocak 2023 tarihinde ikinci kez yeniden ihale edilmişti.

İhale bedeli 381.528.000,00TL olan morfoloji binası altyapı ve çevre düzenlemesi inşaatı, yer teslimi tarihi olan 18 Mayıs 2023 tarihinden 550 gün sonra Üniversitemize teslim edilecek. Aksu Mahallesi Sağlık Kampüsü alanında bulunan inşaatın toplam arazi alanı 20.360 m2; toplam kapalı alanı ise 20.369,17 m2. Morfoloji binası, bodrum ve zemin katların dışında 3 ara kat ile çatı-rezerv alanı (klima-santral alanı) olmak üzere toplam 6 kattan oluşuyor.

Yasal prosedürlerin tamamlanmasının ardından,  18 Mayıs 2023 Perşembe günü küçük bir tören ile yapılan yer tesliminde, Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Yılmaz Can ile birlikte,  Giresun Vali Vekili Davut Sinanoğlu, Giresun Belediye Başkanı Aytekin Şenlikoğlu, Giresun Milletvekili Prof. Dr. Nazım Elmas ve Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Güven Özdem, Prof. Dr. Gürol Yıldırım da hazır bulundular.

Yapılan törene ayrıca, ilimiz protokolünden Ak Parti İl Başkanı Mete Bahadır Yılmaz,  İl Sağlık Müdürü Doç. Dr. Muhammet Bulut, Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Erdal Ağar, Diş Hekimliği Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hikmet Aydemir, Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ayşegül Çebi ile Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Fazıl Kulaklı da katıldılar.

Burada bir konuşma yapan Rektör Prof. Dr. Yılmaz Can, inşaat süreci hakkında bilgi vererek; Tıp Fakültemizin acil ihtiyacı olan bu binayı en kısa süre içerisinde teslim almanın gayretinde olduklarını, binanın bulunduğu sahanın Üniversitenin sağlık kampüsü olarak planlandığını, yatırım ödeneklerinin verilmesi halinde de Diş Hekimliği, Sağlık Bilimleri Fakültesi ve Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu binalarının da bu alana inşa edileceğini sözlerine ekledi.

Rektör Can, Tıp Fakültesinde 600’e yakın öğrencinin öğrenim gördüğünü, kontenjanların yıldan yıla artırıldığını, mezun sayısının da 6.mezuniyet yılı olan bu öğretim döneminde daha da artacağını belirtti.

Rektörümüzün ardından söz alan, Giresun Milletvekili Prof. Dr. Nazım Elmas ise, Üniversitenin içerisinde kırk yıla yakın bir süre görev yapmış bir akademisyen olarak, Üniversitenin her heyecanına ortak olduğunu, bu inşaatın da planlanandan kısa bir sürede teslim edilerek Üniversitemiz öğrencilerinin istifadesine sunulacağına inandığını söyledi.

Giresun Belediye Başkanı Aytekin Şenlikoğlu da, inşaatın bulunduğu bölgede Giresun Belediyesinin planladığı projelerden bahsetti. Bu bölgenin sağlık kampüsü olmanın dışında ayrıca, şehrin önemli bir ticaret merkezi olarak yapılandırılacağına da vurgu yaptı. Burada yetmiş metre uzunluğunda büyük bir köprü inşa ettiklerini de hatırlatan Başkan Şenlikoğlu, bu çalışmalar biraz sabır istiyor, en sonunda bu bölge şehrimizin en önemli cazibe merkezi olacaktır, dedi.

Giresun Vali Vekili Davut Sinanoğlu ise yer teslimi töreninde yaptığı konuşmada, bu bölgede daha önceden devletin yaptığı ve tamamladığı diğer çalışmaların, yeni yapılacak bu inşaatların da zamanında ve planlandığı şekilde tamamlanacağının bir göstergesidir, dedi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz. Anladım