Giresun Haberleri

Giresunlular Ağasının Emanetine Sahip Çıkacak mı?*

0

Geçtiğimiz Ağustos ayında Afyonkarahisar Giresunlular Şehitliğine Ankara üzerinden gittik. Giresun Federasyonu Gençlik Kolları Ankara programı yapmış bizde sabah kahvaltısına Ankara’da bulunan hemşerimiz Murat Cebeci’nin sahip olduğu Bürokrat Hotel’de yaptık. Sağ olsun ikramı da kendisi yaptı. Kahvaltıya Keçiören Belediye Meclis Üyesi ve Türkiye ve Avrupa Belediyeler Birliğinde önemli görevleri olan hemşerimiz Cemal Baş da katıldı. Kahvaltı sırasında Topal Osman Ağamızın Çankaya’da bir evi olduğunu söyledi. Ben de başkanım gidebilir miyiz dedim. Elbette dedi. Hotel de Bahçelievler’de. Neyse baktık gördük zorda olsa resim çektirdik. Sonra Giresunlular Şehitliğinde buluşmak üzere ayrıldık. Ben bu konuyu birçok insanla paylaştım. İsimleri bende kalsın. Haber de yaptım Giresun medyasında yer buldu.

Benden önce de Gazeteci Nihat Öztürk abimiz yapmış Yeşil Giresun Gazetesinde sonradan haberimiz oldu. Allah razı olsun. Kendisi ile de irtibata geçtim konuştuk. Hatta bir ilçe federasyonumuz burası için temasta bulunduğunu söyledi, tamam alınacak dediler. Topal Osman Ağa ve Giresun Müzesi yapılacak derken vakit geçti.

Bizim Mustafa Civek bir mesaj attı bana Çarşamba günü. Bu mesaj Çepni Federasyonu Grubunda da yayınlanmış ben görmemişim. Mesajda Ankara Çankaya’da belirtilen adreste bulunan Osman Ağa Konağı 23 Perşembe günü saat 14 de Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından İhaleye çıkacakmış diye. Giresunlu biri yok mu alacak olan diyor. Tabii ki biz de sağa sola mesaj attık. Giresun’umuzun önde gelen isimleri vekiller de buna dâhil.

Kimseden bir ses çıkmadı. Sağ olsun Çepni Federasyonu Genel Başkanı Recep Genç bu konuyu CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun danışmanlarından Sayın Nuray Çepni hanıma iletti. Biz de konuştuk kendisi ile. Ahvâli öğrenmeye çalıştılar. Ben de bu arada Haymana Belediye Başkan Yardımcısı Enver Yurtdaş beyden bu ihale doğru mu değil mi diye öğrenmeye çalıştım. Doğru olduğunu söyledi.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Kalemine ulaştım. Oradaki Hanımefendi “böyle bir ihale yok göremiyorum” dedi. Kayıt numarası istedi. Enver Yurttaş başkan doğru bilgi verdiği için ona gerek kalmadı.

Bu arada Ankara Giresunlular Platformu Başkanı Ahmet Temür ile irtibat halindeyiz. O da yolda Ankara’ya gidiyor. Sağ olsun kim alırsa alsın bir Osman Ağa Köşesi konacak diye söz alındı. Sonra nemi oldu? Recep Genç vasıtasıyla Kemal Kılıçdaroğlu’na kadar gidildi. Osman Ağa Konağı şimdilik Ankara Büyükşehir Belediyesi şirketi olan ANFA’ya verildi.  Oradan da 20 bin TL kira bedeli ile Atatürkçü Düşünce Derneği’ne verilecek haberi aldık. Onlar da genel merkez ve müze yapacaklarmış.

Konak hâlâ ANFA’da bugün devir olmadıysa. Bu mesajın ilk çıkış kaynağı Pirazizli İletişimci hemşerimiz Ahmet Aydın Bey. Yine konu hakkında Giresun Milletvekili Necati Tığlı’nın danışmanı Mehmet Ali Akten de büyük gayet gösterdi.

Biz ne kadar mesaj attık, haber yaptık, yaptırdık önemli değil. Mustafa Civek başkanın kaç kişiye mesaj attığını kendi de bilmiyor, sağ olsun. Haber için Giresun Medya Platformu Başkanı İbrahim Balcıoğlu abime ve Giresun Gündem Gazetesi’nden Mustafa Cici abimize teşekkürler.

Bu Konak şu an ANFA’da. Giresun sivil toplum kuruluşlarının burası için ihaleye girmek için teşebbüste bulunması gerekir. Her ne kadar ANFA isteğine verir gibi laflar telaffuz edilse de. Büyük Giresun Camiası ecdadının kaldığı konağa sahip çıkar. Buna da kimse itiraz edemez etmeye de cüret edemez.

*Aydın Kömürcü/ GİRMEP Başkan Yardımcısı

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz. Anladım