Giresun Haberleri

Gölova Çamoluk Yolu Bitmeyen Hikaye mi?

0

TBMM Başkanlık Divanı Üyesi ve CHP Giresun Milletvekili Necati Tığlı, bu defa Gölova Çamoluk yolunu gündeme getirdi. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’na projesi 2014 yılında onaylanan yolun unutulduğunu hatırlatan Tığlı “AKP’nin bitmeyen yol hikâyelerinden” biri dedi.

2008 yılında Cahit Turhan’ın, Karayolları Genel Müdürlüğü döneminden başlayarak verilen sözlerin Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı yürüttüğü dönemde de hayata geçirilmediğini söyleyen Necati Tığlı “hazine garantili yol, köprü olmayınca seçim dönemlerinde bir vaat olarak tozlu raflardaki yerini alan projelerden biri olarak kalıyor. Projesi için parasını veriyorsun, yıllar geçiyor bir türlü ihalesini gerçekleştirmiyorsun. O dönemki teknoloji ile bugün arasında muhakkak ki bir gelişme yaşandı yol standartları geliştirildi. Belki bu yol için yeni bir proje ihalesi yapılması gerekecek. Yapılan onaylanan proje çöpe gidecek belki de. AKP bu hikâyeyi anlatmaya başladığında doğan çocuklar şimdi liseye başlayacak, daha kaç firmaya para kazandıracaksınız ki vatandaşımız bu hizmete kavuşsun. Uzaya gitmeden evvel,13 yıldır söz verip insanca bir ulaşım standardına kavuşturamadığın yolu bir onar. Burada yaşayan vatandaşlarımızda bu yollar, tüneller, viyadükler için vergi veriyor, bin kilometre ötedeki görmediği, geçmediği, kullanmadığı hazine garantili yol, köprü, otoban, havalimanının parasını tıkır tıkır ödüyor, 30 kilometrelik bir yolun insanca bir ulaşım imkânına kavuşturulması için 13 yıldır neden bekletiliyor? Çünkü burada yandaşına arzu ettiği oranda bir rant yok, hazine geçiş garantili yol değil, her seçim öncesi propaganda malzemesi olarak kullanılma garantisi olan bir projedir” dedi.

AKP’nin Bitmeyen 30 Kilometrelik Yol Hikâyesi

Giresun’un Çamoluk ilçesinin, Gümüşhane’nin Şiran İlçesi kavşağına kadar olan bölümünde bağlantı duble yolla sağlanmaktadır. Yine Sivas’ın Gölova İlçesinden Amasya – Erzincan yüksek standartlı yol bağlantısına kadar olan 13 kilometrelik kısım ulaşım için elverişli bölünmüş sıcak asfalt kaplamadır. Gölova – Çamoluk yolunun Şiran ayrımına kadar olan 30 kilometrelik kısmıysa, gidiş geliş birer şerit, dar ve yıllardır yenilenmeyi bekleyen düşük standartlı bir yol niteliğinde olduğunu vurgulayan Tığlı, “Yaklaşık 30 kilometrelik bu bağlantı, yüksek standartlı hale getirildiğinde Giresun’un, Şebinkarahisar, Alucra, Çamoluk İlçelerinin, Şiran ve Gümüşhane’nin diğer ilçeleri ve Trabzon’a, Gölova ve Sivas’ın diğer ilçelerine ulaşımı, Amasya – Erzincan yüksek standartlı yol ve çevre yolu bağlantılarıyla İç Anadolu, Doğu Anadolu, Güneydoğu Anadolu ve Akdeniz’e uzanan bir ulaşım ağı daha etkin kullanılacaktır” vurgusunu yaptı.

Mevsimler Geldi Geçti Ama Çalışma Başlamadı

Tığlı, “2008 yılı Haziran ayında Karayolları Genel Müdürü bölgede gerçekleştirdiği ziyaretler sırasında Gölova – Çamoluk – Şiran yoluna 3 milyon lira ek ödenek aktarılacağını, bu yola sene başından beri 7 milyon lira ödenek aktardıklarını belirterek, çalışmaların hızlı bir şekilde tamamlanacağını ifade etmiştir.12 Haziran 2011 tarihinde yapılan Genel Seçimler öncesi yine Karayolları Genel Müdürü tarafından, Gölova – Çamoluk yolunun eksiklerinin yaz döneminde tamamlanacağı, yolun Gümüşhane’yi Sivas’a ve özellikle Erzincan’ın batısındaki bölgelere yaklaştırarak ulaşımı rahatlatacağı ve aynı sene hizmete gireceği ifade edilmiştir. Ancak bahsi geçen çalışmalar gerçekleştirilmemiştir” hatırlatmasını da yaptı.

Ardından, söz konusu güzergâhın yüksek standartta tünel ve viyadükler ile yenilenmesine ilişkin hazırlanan proje 20.06.2014 tarihinde Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından onaylandığını tekrar dile getiren Tığlı, “bahsi geçen dönem zarfında Karayolları Genel Müdürü olarak görev yapan Cahit Turhan, 2018-2020 yılları arasında Ulaştırma ve Altyapı Bakanı da olarak görev yapmış olmasına rağmen, uzun yıllar bekletilip 2020 yılı başında yapım ihalesi aşamasına geçilen yol güzergâhında 2021 yılı Mart ayına geldiğimizde henüz bir çalışma yürütülmediği görülmektedir” dedi.

CHP Giresun Milletvekili Necati Tığlı’nın Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’nun yanıtlaması için TBMM’ne sunduğu soru önergesi şöyle:

  • Çamoluk – Gölova yolunun proje ihalesi ne zaman gerçekleştirilmiştir? İhaleye hangi firmalar katılmıştır? Projeyi hangi firma ne kadar ücret karşılığında hazırlamıştır?
  • Çamoluk – Gölova yolunun yapım ihalesi bu süre zarfında neden gerçekleştirilmemiştir? Gecikmenin sebepleri nelerdir?
  • Yolun yapımından neden vazgeçilmiştir?
  • Bu yolun yapım ihalesiyle ilgili yeni bir çalışma yapmayı düşünüyor musunuz?

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz. Anladım