Giresun Haberleri

’Görele Kazası Nikâh Kayıtları’ Arşivlerdeki Yerini Aldı

0

Görele Belediyesi’nin katkılarıyla basımı tamamlanarak yayına sunulan ‘Görele Kazası Nikâh Kayıtları’ kitabı okuyucularıyla buluştu. Görele Belediyesi kültür yayınlarına yenilerini eklemeye devam ediyor. 15. Kitabımız olan ve 1825 yılından 1929 yılına kadar Görele’nin yanı sıra Eynesil ve Çanakçı’yı da içerisine alan ’Görele Kazası Nikâh Kayıtları’ kitabımız arşivlerde yerini aldı.

Araştırmacı – Yazar Ayhan Yüksel tarafından kaleme alınan ‘Görele Kazası Nikâh Kayıtları’ kitabı Görele başta olmak üzere Eynesil ve Çanakçı ilçelerinin 1825 yılından 1929 yılına kadarki nikâh kayıtları göze çarpıyor.

Görele Belediye Başkanı Tolga Erener tarafından tanıtımı yapılan ‘Görele Kazası Nikâh Kayıtları’ kitabı şer’iyye sicilleri adı verilen kadıların/naiblerin tuttuğu mahkeme defterlerindeki nikâh/ izinname kayıtlarına dayanmaktadır. Söz konusu kayıtlar Osmanlı Tarihlerinde rastlanmayacak mahiyette bilgileri içermektedir. Sosyal tarih ile alakalı yapılacak ve bugünle de bağ kurulabilecek araştırmalara zemin hazırlayacaktır. Bu çerçevede elinizdeki Görele Kazasına ait nikâh kayıtları 13 defterde toplanmıştır. Komşu kaza şer’iyye sicil kayıtları da taranarak çerçevenin genişletilmesine çalışılmıştır.

Erener, önemli bir kültür yayınının daha arşivlerde yerini aldığını belirterek, kültür kitabımızın yazarı Ayhan Yüksel’e teşekkür etti. Görele Belediyesinin 15. Kültür yayınının arşivlerde yerini aldığını ifade eden Erener, şunları kaydetti: “Görele, Eynesil ve Çanakçı ilçelerindeki nikâh kayıtlarıyla derlenmiş bilgi yüklü bir kültür yayınımız daha arşivlerde yerini aldı. Bu yayınımız belediyemizin katkılarıyla çıkarılan 15. kitabımız oldu. Kültür yayınlarımızı desteklemeye, katkı sağlamaya devam ediyoruz. Emeği gecen herkese teşekkür ediyorum”

Kitabın Yazarı Ayhan Yüksel ise, Belediye Başkanı Tolga Erener’e katkılarından dolayı teşekkür etti.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz. Anladım