Giresun Haberleri

Hükümet Cezayı 84 Milyona Kesti; Fatura Ağır

0

CHP Giresun Merkez İlçe Başkanı Murat Bektaş ekonomik destek olmadan yapılan tam kapanma kararını eleştirdi.

“Bundan birkaç hafta önce Sağlık Bakanı Fahrettin Koca cezayı 84 milyon vatandaşımıza kesmişti. Şimdi de cezanın faturası geldi.” diyen Bektaş açıklamasında “Geride kalan dönemde tüm uyarılarımıza kulak tıkayan iktidar vatandaşa genel kurulları, cenazeleri, misafirlikleri, iftarları kısıtlamış ancak kendi koyduğu kuralların neredeyse tümünü kendisi ihlal etmiştir. Duvara asılan “128 Milyar Dolar Nerede” yazılı afişin bile pandemi kurallarını ihlal ettiğini düşünenler 23 Nisan’da çocukları toplayıp otobüsün üzerinden oyuncak fırlatmakta herhangi bir sakınca görmemiştir.

Aylardır vaka sayılarının çok yüksek olduğunu, aşılama sayısının yetersizliğini, kendi ülkemizde aşılama tamamlanmadan başka ülkelere ücretsiz aşı göndermenin mantıksız olduğunu, göstermelik tedbirlerle salgınla mücadele edilemeyeceğini, bu şekilde devam ederse tam kapanma gerektiğini yazılı ve sosyal medya vasıtalarıyla defalarca ifade etmiştik.

İktidar ise bundan önce pandeminin tüm bedelini vatandaşın sırtına yüklediği gibi dün de ekonomik destek açıklaması olmaksızın tam kapanma kararı alarak ekonomik ve ruhsal olarak tükenme noktasına gelen esnafları, vatandaşları kaderi ile baş başa bırakmıştır. Esnaf aylardır evine ekmek götürememekte, öğrenci servisi, lokanta, cafe ve kıraathane, halı saha gibi birçok işletme iflas noktasına gelmiştir.

Acilen kira yardımı, nakdi yardımlar, kredi ve prim ertelemeleri gibi tam kapanmanın etkilerini ortadan kaldıracak ekonomik destek tedbirleri açıklanması gerekmektedir.

  • Ekonomik destek açıklaması olmadan verilen bu karar “Ben kapattım başınızın çaresine bakın” kararıdır.
  • Bu karar Halk Ekmek büfelerini bir bir kaldırıp “kuru ekmek yiyorsa aç değildir” diyenlerin kararıdır.
  • Kongrelerini, mitinglerini bitiren iktidarın aldığı bu karar “biz yedik Allah artırsın, sofrayı kuran kaldırsın” kararıdır” dedi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz. Anladım