Giresun Haberleri

Kentsel Dönüşümü Bir An Önce Hayata Geçirmeliyiz

0

Kent Konseyi Başkanı Mürşit Gürel, Giresun’da kentsel dönüşümün hızlı bir şekilde hayata geçmesi gerektiğini söyledi. Gürel yaptığı açıklamada; ‘’Mimari, mahalli, tarihsel, estetik ve sanat değerleri ile kentsel sit alanları kentlerin kimliğini ön plana çıkarmakta peyzaj potansiyel değerini arttırmaktadır. Hızlı kentleşmenin bir sonucu olarak Türkiye ‘de tarihi, kültürel ve doğal değerlere sahip olan birçok kentin özgün dokusunun yok olmasına rağmen ayakta kalabilen mahalle örneklerine de rastlanmaktadır. Karadeniz Bölgesinde yer alan ve Giresun kentsel sit alanı olarak ilan edilen Zeytinlik Bölgesi örneği ele alınmıştır. Kentsel sit alanlarında yer alan yapısal materyalin de binaların konum ve restorasyonuna önem verildiği takdirde kentsel peyzajın kalitesi üzerinde olumlu sağlamaktadır’’ dedi. Giresun Belediyesi kentsel dönüşüm projeleri konusunda kendi ekibini yetiştirmek ve göreve hazır hale getirmek için ‘’Kentsel Dönüşüm Bilgi ve Tecrübe Aktarımı‘’ protokolü kapsamında ortak kentsel dönüşüm proje eki oluşturarak kentin bazı bölgelerinde başlatılması planlanan kentsel dönüşüm ile ilgili ilk adımlar atılmıştır‘’ dedi.

Başkan Gürel devamla, Giresun Belediyesinin kentsel dönüşüm ile ilgili projelerinin ise şu şekilde olması gerektiğini ifade etti: “Kale ve çevresi kentsel dönüşüm projesi, turizm omurgası, Kale yamaçları şehre yakışacak Giresun’un çehresi, tarihi kimliğiyle buluşması, ulaşabilir yatay sokaklar, Çınarlar merdiveni, Zeytinlik evleri model alınarak inşa edilmesi (yeni yapılaşma ) Kale macera parkuru, Milli Mücadele müzesi  (eski Ticaret Lisesi ), Giresun Kent müzesi ( eski valilik binası ), Cumhuriyet ortaokulu yeniden inşası ve yapının alt katlarında 400 araçlı otopark yapılmalıdır” dedi.

Gürel, kentsel dönüşüm çalışmalarının ağır gitmesinin sosyal kültürel ve ekonomik olarak şehre zarar verdiğini turizm alt yapısının yeterli olmadığını belirterek ‘’Belediye Başkanımız Sayın Aytekin Şenlikoğlu’nun kentsel dönüşüm çalışmaları konusunda biz Giresun kamuoyu kuruluşları olarak, Giresun halkı olarak destek olmamız ve güç katmamız, Giresun belediyesinin kentsel dönüşümleriyle ilgili projelerinin hayata geçmesiyle şehrimize daha güzellikler katılacak ve daha yaşanabilir bir şehir haline gelecektir‘’ şeklinde konuştu.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz. Anladım