Giresun Haberleri

İslam İktisat Tarihi Projesi 22 Haziran’da Tanıtılıyor!

0

İslam İktisadı Araştırma Merkezi (İKAM) tarafından hazırlanan İslam İktisat Tarihi Projesi tamamlandı. Uzman bir ekip tarafından uzun bir çalışma sonucu tamamlanan proje, 22 Haziran saat 18:00’de İLKE İlim Kültür Eğitim Vakfı’nda kamuoyuna sunulacak. Proje tanıtım toplantısında, Proje kapsamında araştırmacıların istifadesine sunulacak web sitesi tanıtılacak. Web sitesi tanıtımının ardından Prof. Dr. Süleyman Kaya moderatörlüğünde, Prof. Dr. Ahmet Tabakoğlu, Doç. Dr. Faruk Bal ve Dr. Üzeyir Serdar Serdaroğlu’nun panelist olarak katılacağı “İslam İktisat Tarihi Günümüze Ne Söyler?” konulu bir panel düzenlenecek.

İslâm İktisat Tarihi projesi, İslâm’ın başlangıcından günümüze kadar gerçekleşmiş olan önemli olaylar, kurumlar, âlim ve mütefekkirler ile onların öne çıkan eserlerini bir iktisat tarihi perspektifi içerisinde sistematik ve kronolojik bir sıra içerisinde maddeler halinde hazırlanmıştır. Proje, İslam iktisat tarihini web tabanlı bir yazılım çerçevesinde ve kronolojik bir biçimde ilgililere sunmayı amaçlamaktadır. İslâm iktisat düşüncesini tarihi seyri içerisinde takip etmeyi amaçlayan bu proje, günümüz dünyasında İslâm iktisadı alanında çalışan araştırmacılara ve ilgililere bütünlüklü bir perspektif ve kronolojik bir çerçeve sunmaktadır.

Bu doğrultuda, İslâm tarihinin erken dönemlerinden başlamak üzere günümüze uzanan kronolojik ve çevrimiçi bir veri tabanı hazırlanmıştır. Bu çizginin hazırlanmasında kişiler, kurumlar, olaylar, kitaplar, dergiler, yazınlar ve akitler odak noktası olarak seçilmiş ve bu yedi düzlemin paralel bir şekilde takip edilmesi amaçlanmıştır. İlerleyen süreçte bu çevrimiçi ortam, İslâm iktisadının gelişiminin daha kapsamlı bir şekilde incelenebileceği bir sözlük halini alacaktır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz. Anladım