Giresun Haberleri

Kahraman Komutan İçin Anma Seferberliği Başlatıldı

0

Kurtuluş Savaşı kahramanlarından Hüseyin Avni Alparslan’ın mezarı için tekrar seferberlik başlatıldı. Birkaç yıl önce Kurtuluş Savaşı Kahramanlarından Yarbay Hüseyin Avni Alpaslan’ın mezarı ile ilgili gazetemiz yoğun bir gündem oluşturmuştu. Gündemde Alpaslan’ın mezar yerinin bulunması ve Alpaslan’ın memleketi Tirebolu ile ortak hareket edilerek anıt mezar yapılması konuşulmuştu. Ancak daha sonra Alpaslan’ın mezarının yerinin netleşmemesi üzerine çalışma yarım kalmıştı.

Binbaşının Mezarı Bulundu

Geçtiğimiz günlerde kısa adı TİRDEF olan Tirebolu Dernekler Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi İbrahim Aydın, bizzat ilçemize gelerek çalışmayı yeniden başlattı ve Hüseyin Avni Alpaslan’ın mezarının Medrese Mahallesinde bulunan eski mezarlıkta, tahmin edilen 3 mezardan birisinde olduğunu yetkili birimlerden öğrendiğini bildirdi. Böylece kahraman subayımız için çalışma seferberliği tekrar başladı.

TİRDEF, Hüseyin Avni Alparslan’ın Haymana’da bulunan kabrinin ölümünün 100. Yılında şehitlik olarak düzenlenmesi için TBMM‘de İstanbul ve Giresun Milletvekilleri Hasan Turan, Cemal Öztürk, Sabri Öztürk, Haymana Belediyesi yetkilileri, Milli Parklar Müdürlüğü ve diğer yetkililer ile istişarelerde bulundu.

Yapılan görüşmelerde hem Milletvekilleri, hem Haymana Belediye yetkilileri, Milli Parklar Müdürlüğü ve diğer ilgili birim temsilcileri bu projenin TİRDEF tarafından gündeme getirilmesinin çok önemli olduğunu ve yapımı aşamasında her türlü desteğin sağlanacağının sözünü verdiler.

“Haymana İle Köprüler Kuracağız”

TİRDEF Yönetim Kurulu Üyesi İbrahim Aydın; “Giresun ve Tirebolu için en önemli tarihi şahsiyetlerden olan ve benim okuduğum kitapta Binbaşı değil de şehit olunca Yarbay olarak taltif edilen Hüseyin Avni Alparslan’ın, 42. ve 47. Gönüllü alaylarını kurarak Giresun ve Tirebolu uşakları ile şehadete eren tüm şehitlerimizin anısını gelecek kuşaklara aktarmanın heyecanını yaşıyoruz. Bu konuda siyasilerimizden her türlü destek için söz aldık. Ödenek çıkarmak üzereyiz. Kısaca hedefimiz Haymana ve Tirebolu’yu kardeş şehir yapacak, bir anıt mezar dikecek ve gönül köprüleri kuracağız. Bu süreçte emeği geçen Haymanalı kardeşlerimize ve Haymana Gazetesi’nden Yavuz Çiftçi kardeşime çok teşekkür ediyorum. İnşallah bundan sonra hepimizin kahramanı olan şehitlerimize hep birlikte sahip çıkacak ve onları yücelteceğiz. Güzel ve anlamlı adımları birlikte atacağız” dedi.

TİRDEF Yönetim Kurulu ve üye dernek başkanlarının yapmış olduğu genişletilmiş istişare toplantısında konuyu değerlendirilmiş ve bu süreçte çeşitli komisyonlar oluşturularak Hüseyin Avni Alparslan’ın hatırasının yaşatılması ve şehadet yıldönümüne denk gelen 30 Ağustos gününde etkinlikler ile anılması için çalışmalara başlanması kararı alınmıştı. Kurulan komisyonda TİRDEF Genel Başkan Vekili Necati Yılmaz, Genel Muhasip İbrahim Aydın, Şükriye Olgun ve Erdoğan Kara görev almışlar ve hızlı bir şekilde çalışmalarına başlamışlardı.

Haber: Yavuz ÇİFÇİ https://haymanagazetesi.org/haber.php?id=6116

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz. Anladım