Giresun Haberleri

Kılıçdaroğlu, Afyon Giresunlular Şehitliğini Ziyaret Etti

0

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, beraberindeki heyet ile birlikte Afyonkarahisar İscehisar Doğanlar Köyünde bulunan Giresunlular Şehitliğini ziyaret etti

Büyük Taarruz’un 100’üncü yıl dönümünde, Afyonkarahisar’daki 15 kilometrelik yürüyüşünün ardından Giresun Şehitliğini ziyaret eden Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’na, Genel Başkan Başdanışmanı ve İstanbul Milletvekili Erdoğan Toprak, Afyonkarahisar Milletvekili Burcu Köksal, Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, Eskişehir Milletvekili Jale Nur Süslü, Afyonkarahisar CHP İl Başkanı Yalçın Gürgöz, Zeytinburnu Belediyesi eski başkanı hemşerimiz Adil Emecan ve bir grup partili eşlik etti.

Kılıçdaroğlu, şehit mezarlarına karanfil bırakarak dua ettikten sonra şehitlik alanında bulunan Giresun Konağı, Şehitlik Müzesi ve Şehitlik Abidesi hakkında ilgililerden bilgi aldı.

Giresun Şehitliği

Giresun şehitliği, Afyonkarahisar Içsehisar ilçesi Doğanlar köyü sınırları içerisinde, Dedesivrisi mevkiinde edilmiştir. Giresun ve yöresinden gelen gönüllülerin şehit olmasından dolayı “Giresun Şehitliği” adını almıştır. Ülkemizi işgal eden yunan ordusu, İlçemiz, Karaağaç ve Doğanlar köyü sınırları içerisindeki “kabaçkırar” ve “Dedesivrisi” mevkilerinde mevzilenmişlerdir. Kurtuluş savaşında Giresun ve yöresinden gelen gönüllülerinden oluşan 47. Alaya Topal Osman komuta etmiştir. Topal Osman emrindeki 47. Alay 26 Ağustos 1922 gece saat 02.30 ‘ da başlayıp 36 saat süren taarruzda yunan ordusunu Sivritepe mevkiinden atmıştır. O geceyi 47. Alay bir taburu ile Kabaçkıran, iki taburu ile Dedesivrisi ve Evliya tepelerinden geçirdi.

Afyon ili İscehisar ilçesi Doğanlar Köyündeki Giresun Şehitliği, Konya Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Müdürlüğünün 14.11.1988 gün ve 328 sayılı kararı ile 1. Grup korunması gerekli kültür varlığı olarak tescil edilmiştir. İscehisar Çevre Güzelleştirme Derneği ile şehitliğine anıt ve tören alanı yapımı için Müze Müdürlüğüne müracaatı üzerine projesi çizdirilmiş Konya Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulunun 30.03.1990 gün ve 689 sayılı kararı ile onaylanmıştır.

Büyük Taarruz ve Başkumandanlık Meydan Muharebesi ile ilgili olduğundan, Doğanlar Sivritepe’deki Giresunlular Şehitliğinde her yılın Ağustos ayında devlet töreni ve STK’lar katılımı ile millet töreni düzenlenmektedir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz. Anladım