Giresun Haberleri

Metropollerden Anadolu’ya Kesin Dönüş İçin Neler Yapılmalı?*

Kastamonulu dostum ve meslektaşım Fatih Köse Kastamonu için yazıyor ama biz Giresun için anlayalım ve yorumlayalım. Kalemine kuvvet yüreğine sağlık dostum.

0

Merhum Turgut Cansever’in İstanbul için yaptığı Yeni Şehirlere Yerleştirme Projesinden ilham alınarak Kastamonu il geneli için akademik bir çalışma yapılmalı.

Hukuki Altyapı, Bölge ve Şehir Planlaması, Deprem Afet, Arazi-Arsa, Mimarlık-Mühendislik, Maliyet-Kaynak, Mülkiyet-Artı Değer, çalışma grupları oluşturulmalı.

İstanbul’da kesin dönüş çalışma ofisi kurulmalı. Ofis çalışanları Kastamonu ile aidiyet bağı bulunan Sanayicilerin fabrikası, makineleri ve kalifiye çalışanları ve aileleri ile birlikte Kastamonu’ya kesin dönüşü için beklentileri, ihtiyaçları, imkânları tespit etmeli.

Altyapısı yapılan hazine arazileri ya da arsalar yerel yönetimlere ya da oluşturulacak birliklere yahut ofislere devredilerek ev yaptıracaklara bedelsiz tahsis edilmeli.

Bu arazilerde kurulacak mahallerde modern sistemler ile gelenekseli birleştiren,  tasarruflu, yangına ve depreme dayanıklı modern ahşap, kerpiç, taş ve sair coğrafi malzemelerden yapılmış bahçeli evler projelendirilmeli.

Ev sahipleri evleri satamamalı, kiraya verememeli sadece akrabasına oturmak şartı ile miras bırakılabilmeli, rant oluşmasına fırsat verilmemeli.

3194 sayılı imar kanunu imar yönetmelikleri mevcut yasa ve yönetmeliklerle isteseniz de müstakil bahçeli geleneksel bir eve ulaşmak imkânsıza yakın. pilot il için uygulama değiştirilmeli.

Yurt dışında doğal ya da plantasyon ağaçlardan üretilen yangına, depreme dayanıklı, soğuk-sıcağa yalıtımlı ahşap ürün teknolojisi Kastamonu’ya getirilerek üretime başlanmalı.

Betonarme inşaat teknolojisi ve bu teknolojiye bağlı sektör lobilerin en az kayıpla sipariş üzerine ahşaptan ev, gökdelen, okul, fabrika binası vb. üretim, imalat ve montajını yapabilecek bir formata dönüşümü teşvik edilmeli

*Fatih Köse, Yazar / SMMM

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz. Anladım