Giresun Haberleri

4 Bin Yıllık Geleneği Devam Ettireceğiz

0

Deva Partisi Giresun İl Başkanı Özgür Okusal 44.Aksu Festivali ile ilgili bir basın açıklaması yayınladı. Okusal mesajında “Deva Partisi Giresun Teşkilatı olarak buruk geçen bir sene de olsa tüm halkımızın neşe dolu bir yıl geçirmesi dileklerimizle 44. Aksu Festivalini kutlar gönüllerinizde misafir olmak isteriz. İnşallah 45.Aksu festivalini bir şenlik havasında kutluyor olacağız.

4 bin yıldır Aksu Deresi ile Karadeniz’in buluştuğu yerde devam eden bir gelenek olan festivalin ilk ayağında vatandaşlar dere ile denizin buluştuğu noktada Giresun Adasını arkalarına alarak ellerine aldıkları 7 çift bir tek taşı dilek tutarak en uzağa atmaya çalışıyorlar.

İnşallah bu sene gönüllerinden ülkeminiz bulunduğu zor durumdan ve hastalıklardan çıkması için içlerinden dilek tutacaklar. Taş atma işinin ardından bereketi simgeleyen sacayaktan 3 defa geçerek dileklerini tekrarlayacaklar.

4 bin yıldır devam ettirilen bu törenler 1979 yılında yerinde bir kararla festival haline getirilerek şenlik havasında devam eden bu yıl 44.’si yapılan Aksu Festivalini kutluyor ve devamını temenni ediyoruz” dedi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz. Anladım