Giresun Haberleri

Osman Ağamız Şehrimizin En Önemli Değerlerinden Biridir

0

Giresun Belediye Başkanı Aytekin Şenlikoğlu, Milli Mücadele Kahramanı ve Atatürk’ün Muhafız Alay Komutanı Topal Osman Ağa’nın, ölümünün 98. yıl dönümü nedeniyle bir mesaj yayınladı.

Şenlikoğlu, mesajında şunları kaydetti: “Giresun Belediyesi Eski Başkanı, Kurtuluş Savaşı’nda 47. Gönüllü Alayımızın Komutanı Milis Yarbay Osman Ağa’mızı, aramızdan ayrılışının 98. yıl dönümünde saygı ve rahmetle anıyorum. Milli Mücadelede birçok cephede çarpışan Osman Ağa, Mustafa Kemal Atatürk’ün Muhafız Alay Komutanlığını da yapmıştır. Milli mücadele dönemindeki Giresun Uşaklarının kahramanlıkları asla unutulmayacaktır. Giresun 42. ve 47. Gönüllü Alaylarını kurarak vatan müdafaasında etkin rol oynayan Yarbay Osman Ağa, horon oynar gibi omuz omuza ölüme yürüyen Giresun Uşaklarının da fedakârlıklarıyla bizlere işgal edilemeyen bir şehir bırakmıştır. Topal Osman Ağa Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin kuruluşunda Pontus hayallerinin söndürülmesinde ve Karadeniz’de Türk’ün var oluşunda emeği geçen 40 yaşında hayata veda eden, gözü pek, cesur bir yiğittir. Osman Ağa ve Binbaşı Hüseyin Avni Alpaslan milletin var olma mücadelesi için kurdukları 42. ve 47. Gönüllü Alaylarla büyük bir destan yazmışlardır.   Osman Ağa ve kahraman dedelerimiz, atalarımız bu şehrin onur madalyalarıdır. Bu vesileyle Osman Ağa ve beraberindeki tüm şehitlerimizi rahmetle ve saygıyla anıyorum”

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz. Anladım