Giresun Haberleri

Pandemi Soruları Sorulamayacak Konulardan mıdır?

0

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Karadeniz Bölgesi İllerinde pandeminin rekor düzeyde artışına yönelik soru önergesini iade etti.

TBMM Başkanı Şentop, Başkanlık Divanı Üyesi CHP Giresun Milletvekili Necati Tığlı’nın, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya yönelttiği önergede yer alan soruyu gerekçe göstererek, TBMM İçtüzüğünün “Sorulamayacak konular” başlıklı 97’nci maddesi kapsamında değerlendirerek iade etti.

Giresun’da pandemi kısıtlamalarının devam ettiği dönemde AKP’nin İl Kongresi yaptığını hatırlatan Tığlı, AKP Kadın Kolları, Gençlik Kolları Kongreleri ve yoğun katılımlı cenaze törenlerine izin verildiği tarihlerde bu etkinliklerde yer almayan fakat kısıtlamaları ihlal ettiği gerekçesiyle kaç kişiye ne kadar ceza uygulandığını sormuştu.

Giresun Valiliği tarafından yeni tedbirlerin hayata geçirildiği, ihlal edenlere cezai müeyyidelerin eksiksiz uygulanacağını duyurduğu gün AKP’nin Giresun Gençlik Kolları Kongresini gerçekleştirdiğini vurgulayan Tığlı; “kısıtlamaya rağmen Giresun’da ve Karadeniz İllerinde gerçekleştirilen AKP Kongre, etkinlik ve cenaze töreni ardından salgının rekor düzeyde artış gösterdiğini ve Sağlık Bakanının kalabalık bir cenazeye katıldığı için halktan özür dilediğini hatırlatarak, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya “sizde kuralları uygulamaya özen gösteren vatandaşlarımızdan Valileriniz adına özür dilemeyi düşünüyor musunuz?” sorusunu yöneltmişti.

24 Mart AKP Kongresinde Ne Olacak?

Konuya ilişkin açıklama yapan Giresun Milletvekili Tığlı “AKP’nin sorumsuzluğu Giresun’a büyük zarar veriyor. Şimdi Kurultay’a katılmak için Ankara’ya sadece Giresun’dan 600’den fazla partilinin gittiği söyleniyor. Bu arkadaşlara rica ediyorum, Giresun’a bu haksızlığı yapmayın artık, bir son verin, geri dönüşte karantinaya girin ve salgını daha fazla yayma aracı olmayın” dedi.

TBMM Başkanlık Divanı Üyesi ve Giresun Milletvekili Necati Tığlı’nın TBMM İçtüzüğünün “Sorulamayacak konular” başlıklı 97’nci maddesi kapsamında değerlendirerek iade edilen önergesi şu şekilde:

Koronavirüs vakalarının illere göre dağılımı değerlendirildiğinde 8-14 Şubat tarihleri ve 15-21 Şubat haftasında salgının Orta ve Doğu Karadeniz’de Samsun, Ordu, Giresun, Trabzon, Rize illerinde tehlikeli bir hızla yayılım gösterdiği görülmüştür. Bahsedilen süre zarfında bu illerimizde vaka artışı nüfusa oranla oldukça fazla olduğu değerlendirilerek her bir ilimizde İl Hıfzıssıhha Kurullarının kararları doğrultusunda ek tedbirlerin hayata geçirildiği görülmektedir.

Yine bahsi geçen süreler zarfında AKP, bu illerimizde İl Kongrelerinden, Gençlik Kolları Kongrelerine ve daha öncesinde Kadın Kolları Kongrelerine değin bir dizi etkinlik gerçekleştirmiştir. Ayrıca bu illerimizde AKP etkinlikleri dışında, kalabalıkları bir araya getiren, tarikat, cemaat lideri, din adamı, kanaat önderi niteliğindeki şahsiyetlerin ve AKP kadrolarında yer almış nüfuzlu kişilerin cenazeleri, cami açılış merasimi gibi etkinlikler protokolün katılımı, bu illerin ilçeleri, beldeleri, köylerinden binlerce kişiyi bir araya getiren törenler kısıtlamadan etkilenmeden gerçekleştirilmiştir.

Bahsi geçen dönem zarfında bu beş ilimizde pandemi kuralları bu etkinlikler ve törenlere katılım sağlayanlar dışında, tüm vatandaşlarımıza uygulanmaya devam etmiştir. Vakıflar, dernekler, sendikalar ve odalar kongrelerini, toplantılarını ve etkinliklerini kısıtlamalar çerçevesinde iptal etmişken, kafe, çay ocağı, kahvehane restoranlar salgın tedbirleri kapsamında kapalıyken, eğitim uzaktan online gerçekleştiriliyorken, salgın önlemleri hiçe sayılarak gerçekleştirilen bu etkinlikler ardından bölgemiz, ülkenin virüs yayılımı açısından olağanüstü tehlikeli bir sürece girmiştir.

Geldiğimiz süreçte, AKP kongreleri tamamlanan illerimizde Valiler tarafından tedbirlerin daha katı ve istisnasız biçimde uygulanacağı açıklamalarının ardı ardına yapıldığını görmekteyiz. Ancak Giresun Valiliği İl Hıfzıssıhha Kurulu Kararları doğrultusunda yeni tedbirler ve bunları ihlal edenlere cezai müeyyidelerin eksiksiz uygulanacağının duyurulduğu gün dahi, AKP Giresun Gençlik Kolları İl Kongresinin gerçekleştirildiğine tanık oluyoruz. Yine bu etkinlikleri ihlal eden, tedbirleri hiçe sayan görüntüler, katılımcılar vasıtasıyla sosyal medya hesaplarından tebrik, coşku, gurur tablosu olarak paylaşıldığına da kurallara uymaya azami özen gösteren vatandaşlarımız aynı biçimde tanık olmaktadır.

AKP kongrelerini tamamlaya dursun bahsi geçen beş ilimizde teker teker ek tedbirlerin hayata geçirildiğini görüyoruz. Bu illerimizde görev yapan Valilerin de vatandaşlarımızı uyaran yeni açıklamaları ve kolluk kuvvetleriyle gerçekleştirdikleri denetimlerde artırılmıştır. Yapılan açıklamalarda vatandaşlarımızın kısıtlamaları ihlal ettiği vurgulanarak kurallara uyması tavsiye edilmektedir.

Buna ilişkin olarak:

  1. Ülkemiz nüfusuna oranla vaka sayısının anormal şekilde arttığı tespit edilen ve bölge özelinde tam kapanma tedbirlerinin de tartışıldığı bu süreçte vaka oranı olarak Ordu, Giresun, Trabzon, Samsun ve Rize şeklinde sıralanan illerimiz genelinde, AKP İl Kongreleri, Gençlik Kolları ve Kadın Kolları Kongreleri gerçekleştirilen günlerde kongre etkinliği dışında yer alan ve pandemi kurallarını ihlal gerekçesiyle kaç vatandaşımıza ne kadar para cezası uygulanmıştır?
  2. AKP İl Kongrelerini gerçekleştirdiği iki haftalık süre zarfında Giresun, Ordu, Trabzon ve Rize illerinde pandemi kurallarını ihlal etmekten dolayı kaç vatandaşımıza ne kadar para cezası tahakkuk ettirilmiştir? AKP Kongrelerine katılım sağlamayıp pandemi kurallarını ihlal etmekten dolayı aynı gün ve saatte cezai yaptırıma maruz kalan vatandaşlarımızın cezalarının iptal edilmemesi Anayasamızın eşitlik ilkesini ihlal etmek değil midir?
  3. Kalabalık cenaze törenine katıldığı için vatandaşlarımızdan özür dileyen Sayın Sağlık Bakanı kısıtlamadan muaf tutularak gerçekleştirilen etkinlik, cenaze ve diğer törenler sonrası salgın hızının rekor düzeyde arttığı illerimizde kuralları uygulamaya özen gösteren vatandaşlarımızdan Valileriniz adına özür dilemeyi düşünüyor musunuz?

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz. Anladım