Giresun Haberleri

Saadet Partisi, BAE ile İsrail Anlaşması Talihsizliktir

0

Saadet Partisi Basın Sözcüsü Birol Aydın yaptığı yazılı açıklamada “Birleşik Arap Emirlikleri’nin İsrail ile normalleşme adına yaptığı anlaşmayı büyük bir talihsizlik olarak görüyoruz” dedi.

Aydın açıklamasında “Ortadoğu coğrafyasının bugün içinde bulunduğu durumun asıl sorumlusu olan İsrail ile atılan bu adım, sorunları daha da derinleştirecektir. Bu anlaşmanın Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Trump tarafından duyurulması da ayrıca üzerinde düşünülmesi gereken bir durumdur. Suriye’de terör örgütleriyle petrol anlaşması yaparak, Suriye’nin toprak bütünlüğünü tehdit eden ve Libya’da meşru hükümete karşı mücadele edenlere dolaylı desteğiyle Libya’nın bölünmesi gibi planlar içinde olan ABD, İsrail-BAE anlaşmasının altyapısını oluşturmakla, sözde “Yüzyılın Anlaşması” için arazi temizliği yapmayı hedeflemektedir.

İsrail’in, Batı Şeria’yı ilhak planını bu anlaşma sebebiyle ertelediğini sanki bir taltif gibi duyurması ise bu anlaşmada merkezde kimin çıkarları olduğunu göstermesi açısından üzerinde düşünülmesi gereken önemli bir detaydır.

Buradan İslam İşbirliği Teşkilatına çağrıda bulunmak istiyoruz. Kuruluş amacınız olan Filistin ve Kudüs’ün, böylesine tamamen kuşatılmasına izin vermeyiniz. Filistinli kardeşlerimize sahip çıkınız. ‘Stockholm Sendromu’na tutulan İslam ülkelerinin liderlerine gereken uyarıları yapınız.

Büyük Ortadoğu gibi tüm İslam ülkelerini hedef alan projelere payanda olmak isteyenleri aklıselime davet ediniz. Tarihe, bugüne ve geleceğe dair sorumluluklarını hatırlatınız.

Şu gerçeği unutmamalıyız; Kudüs, dünya barışının kilit taşıdır. İsrail, işgal, baskı ve zulümleriyle sadece Ortadoğu’nun değil; tüm dünyanın barış ve huzurunu tehdit etmektedir. Buradan BAE yönetimine de hatırlatmak isteriz ki; bu anlaşma tarihinize sürülmüş bir lekedir ve hiçbir çıkar hesabınız bu lekenin silinmesine katkı sağlamayacaktır.

Bu açıklama vesilesiyle bir kere daha ifade etmek isteriz ki; biz Saadet Partisi olarak, dün olduğu gibi, bugün ve yarın da barışın yanında durmaya ve Filistin halkının haklı mücadelelerinin destekçisi olmaya devam edeceğiz” dedi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz. Anladım