Giresun Haberleri

Sel Felaketinden Gerekli Dersin Alınmadığı Anlaşılıyor

0

Önceki gün yağan yoğun yağmurdan sonra Giresun merkez köylerini ziyaret eden CHP Giresun Merkez İlçe Başkanı Av. Murat Bektaş bir takım uyarılarda bulundu.

Ziyaret sonrası yapılan yazılı açıklamada “Birkaç gün önce yaşanan yoğun yağış sonrası Milletvekilimiz Necati Tığlı, İl Genel Meclisi Grup Başkanvekilimiz Mehmet Yılmaz ve İl Genel Meclisi Üyemiz Türker Salbacak’ın da katılımı ile İnişdibi, Çaldağ, Osmaniye Köylerimize geçmiş olsun ziyaretinde bulunduk.

Ziyaret sırasında yaptığımız incelemelerde ne yazık ki geçen yıl meydana gelen ve 3 vatandaşımızın hayatını kaybettiği sel felaketi sonrasında İl Özel İdaresi tarafından yaptırılan köprü ve istinat duvarlarının yıkıldığını vatandaşlarımızın mağduriyetlerinin tam anlamıyla giderilemediğini tespit etmiş bulunmaktayız.

O kadar ki daha birkaç ay önce yapılan istinat duvarlarında kalitesiz malzeme kullanıldığına, duvar malzemeleri arasındaki çimento malzemelerin elle ufalandığında parçalandığına, istinat duvarlarının altında geniş boşluklar oluştuğuna ve menfez genişliklerinin yetersiz olduğuna, bir günlük yağmurda duvarların yıkıldığına kendi gözlerimizle şahit olduk. Gelişigüzel yapılan ve idare tarafından denetlenmeyen bu yapıların kamu zararına yol açması bir yana vatandaşların can ve mal güvenliğinin sağlanamadığı da ortadadır.

Yine geçtiğimiz yıl yaşanan afet sonrası ev ve işyerleri yıkılan veya güvenli olmadığı için yıktırılan vatandaşlara verilen sözlerin de tutulmadığı, TOKİ tarafından yaptırılacağı iddia edilen konut ve işyerleri ile ilgili hiçbir girişimin yapılmadığı, vatandaşların sürekli olarak oyalandığı, vatandaşların yıkılan işyerlerinin yerine kendi imkânları ile yaptıkları işyerlerinin afet riski devam ettiği için sigorta şirketlerince sigortalanmadığı da tarafımıza ulaşan yakınmalar arasındadır. Yine Batlama Yolu üzerinde dere yatağına inşa edilen ve risk altındaki Kapalı Spor Salonu’nun güvenliğinin sağlanması gerekmektedir.

Cumhuriyet Halk Partisi olarak ilgilileri uyarıyor ve vatandaşların mağduriyetlerini gidermeye, yapılan veya yapımı devam eden dere ıslahı, köprü ve istinat duvarı yapım işlerini gerektiği gibi denetlemeye, köylerinizdeki menfezlerin temizliği ve spor salonunun güvenliği için gerekli önlemleri almaya davet ediyoruz” denildi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz. Anladım