Giresun Haberleri

Teravih Namazının Evde Kılınması Kararına İtirazım Var!

0

Sağlık Bakanı Sn. Fahrettin Koca bir hafta önce “Teravih namazları yasak olmayacak ama özellikle bu noktada hassasiyet gösterilerek tedbirler alınarak kılınmaya devam edilecek. Sayın Diyanet İşleri Başkanımızın da bu konuyla ilgili zaten açıklamaları olacak” şeklindeki bir açıklamasından sonra…

Diyanet İşleri Başkanı Sn. Ali Erbaş’ın “Teravih namazının camilerde değil evlerde kılınacak” kararını korona gerekçesiyle alındığını pek inandırıcı bulmuyorum!

***

Sağlık Bakanı “gerekli tedbirler alınarak teravih namazı yasak olmayacak” diyor…

Diyanet İşleri Başkanı (adeta kusura bakmayın biz tedbir alamayız) “teravih yasak” diyor…

***

Sağlık Bakanı “teravih yasak” diyecek olsa, Diyanet İşleri Başkanının anında itiraz edip, “Efendim, teravih nasıl yasak olabilir lokanta ve cafeler nasıl ki tedbir alma sorumluluğunu üstlenerek işletmelerini açık tutulmasını sağlıyorlar, bizler de gereken tedbirleri alma sorumluluğunu üstleniyoruz, teravih namazı kılınmalıdır!” diyecekleri yerde; peşinen “teravih yasak, kılınmayacak” diyorlar!

***

Diyanet İşleri Başkanlığının bu yasak kararı tedbir alma sorumluluğundan kaçmaktır!

Bu yasak kararı Diyanet camiasının manevî hüviyetiyle bağdaşmamaktadır…

***

Alternatif tedbirler ve imkânlar düşünülemez mi mesela; HES kodu uygulamasıyla camilere giriş sağlanamaz mı?

Genelde (alışılmış şekliyle) 20 rekât olarak kılınan Teravih namazı, hiç kılınmama yerine 8 veya 10 rekât olarak kılınamaz mı?

Camilerde teravih kılınmayınca muhtemelen yatsı namazı da (yasak olmasa bile) kılınmayacaktır! Ya da yatsı namazı için camilere giden pek olmayacaktır.

***

Başkanlık teravih yasak dedikten sonra, diyanet görevlilerinden bu karara itiraz eden/edebilen (bürokratik nezaket gereği) pek olmayacaktır, olamaz da…

Hatta bazı diyanet görevlileri haklı gerekçeler bulmak ve yayınlamakla meşgul olacaklardır…

***

Diyanet camiası dışındaki İlim erbabının (hatta Diyanetten emekli hocaefendilerin) bu sahada kamuoyunu tatmin edici açıklama yapacaklarını ve Diyanet İşleri Başkalığının bu yasak kararından vaz geçeceğini düşünüyorum.

***

“Sultan sofrasında oturmuş olanın fetvasına itibar edilmez.” (İmam-ı Azam)

Vesselam…

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz. Anladım