Giresun Haberleri

TÜGVA; Yerli ve Milli Bir Vakıftır

0

Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA) Bulancak Şube Başkanı Ubeydullah Göktekin; Kerasus Haber’den Fatma Bulduk Uğurlu ve Hakan Uğurlu’yu misafir etti. Sohbet öncesi Hakan Uğurlu, TÜGVA Bulancak ilçe binasında gençlerin hizmetine sunulan Bulancak Kitap Kahve’ye; yazar arkadaşı Servet Aktürk’ün bugüne kadar yayınlanmış 4 kitabından oluşan kitap setini hediye etti.

Yazar Servet Aktürk’ün; ‘Med-Cezir’, ‘Bozkır 1 – Solan Güller’, Bozkır 2 – Açan Çiçekler’ ve ‘Dilenci’ adlı kitaplarından oluşan hediye kitap setini teslim alan TÜGVA Bulancak Şube Başkanı Ubeydullah Göktekin; yapılan ziyaret ve kitap hediyeleri için Hakan Uğurlu ve Fatma Bulduk Uğurlu’ya teşekkür etti.

TÜGVA Bulancak Şubesi ve Bulancak Kitap Kahve’nin çalışmaları hakkında bilgiler veren Başkan Ubeydullah Göktekin; şu düşünceleri paylaştı: “2017’de Bulancak’ta Türkiye Gençlik Vakfı’nın (TÜGVA) şubesini kurduk. Kurulduğumuz günden bu yana da bir Kitap Kahve açmayı hep düşündük. Bunun için uygun yer bulmak önemliydi. 2020 yılı Ocak ayı itibariyle şu an içinde bulunduğumuz binaya taşındık. Taşındıktan kısa bir süre sonra da Kitap Kahve projemizi Gençlik ve Spor Bakanlığı’na sunduk ve kabul edildi. 15 Mart 2021 itibariyle de projemizi hayata geçirmeye başladık.

Şu anda 3 bin civarında kitabımız var. Bu kitapların çoğunluğunu ülkemizin birçok bölgesindeki belediyelerden, kamu kuruluşlarından ve kütüphanelerden temin ettik. Kendilerine kitap yardımı konusunda attığımız e-maillere çok güzel dönüşler oldu.

Bulancak Kitap Kahve; kış aylarında sabah 9’dan akşam 8’e kadar, yaz ayların da ise sabah 9’dan akşam 10’a kadar gençlerimize hizmet veriyor. Ayrıca 14 gün süreyle evlerinde okumak üzere gençlerimize emanet kitap da veriyoruz.

TÜGVA Bulancak Şubesi, Türkiye’deki diğer TÜGVA şubeleri gibi bir çeşit Gençlik Merkezi olarak hizmet ediyor. Bulancaklı gençlerimiz alt katta masa tenisi ve satranç oynayabiliyor. Gene alt katta bir toplantı salonumuz ve dersliğimiz mevcut. Üst katta ise Bulancak Kitap Kahve gençlerimizin bir başka buluşma noktası oldu. Gençler burada kitap okuyorlar. Ayrıca Pazartesi akşamları söyleşi programları tertipliyoruz. Çeşitli konuşmacılarla gençleri buluşturuyoruz. Gençlerimiz için çay, kahve, su ve internet bedava.

Evinde okuduğu kitaplardan başkaları da faydalansın diye düşünenlere diyoruz ki; ‘Okuduğunuz kitaplarınızı bize getirin, biz o aradığınız kişilere sizin kitaplarınızı ulaştıralım.’ Kitaplarınızı tozlu raflarda bekletmeyip Bulancak Kitap Kahve’ye hediye edebilirsiniz.

Kitap Kahve’mizin şöyle bir güzelliği daha var. https://tugvabulancak.org/ web sayfamız üzerinden gençler aradığı kitap varsa görüntüleyebiliyorlar. Sonrasında Bulancak Kitap Kahve’ye gelip internetten arattırıp bulduğu kitabı okuma imkanına ulaşmış oluyor. Bize yeni gelen ve bağışçılarımızdan hediye edilen kitapları kısa bir süre içinde Bulancak Kitap Kahve’nin veri tabanı kaydına ekliyoruz. Bu sayede Kitap Kahve’miz her geçen gün daha da büyüyor.

Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA) 2013 yılında kuruldu. 81 İl ve 570’den fazla İlçede şubesi olan ve Türkiye nüfusunun yaklaşık %80’ine hizmet veren bir vakıftır. Giresun Merkez, Bulancak, Görele ve Eynesil’de TÜGVA şubelerimiz var. Giresun’un diğer İlçelerinde de şube açma konusunda çalışmalarımız devam ediyor.

Kitap Kahve projesi olarak Türkiye çapındaki TÜGVA şubelerinden sadece 3-4 tanesi bu projeyi hayata geçirdi. Bunlardan biri de TÜGVA Bulancak Şubesi. Bu projeyi hayata geçirdiğimiz için Bulancak ve Giresun adına gurur duyuyoruz.

TÜGVA Bulancak olarak gençliğin olduğu her yerde olmaya çalışıyoruz. İlkokul, ortaokul, lise ve üniversite öğrencilerine hizmet ediyoruz. En önemli faaliyetlerimizden birisi ise Yaz Okulu’dur. Geçen sene 615 öğrencimize 6 farklı okulda ‘Yaz Okulu’ hizmeti sunduk. Öğleye kadar ‘Kur’an ve Değerlerimiz’ eğitimi verdik. Öğleden sonra ise sportif, gezi ve eğlence içerikli organizasyonlar yaptık.

TÜGVA Bulancak Şubemizin müdavimi olan gençlerimizin ailelerini de ziyaret ediyoruz. Onların nasıl bir ortamda olduklarını anlatıyoruz. ‘Çocuğunuz doğru yerde, doğru adreste, kitapla ve Kur’an’la haşır neşir oluyor, milli ve manevi değerlerini öğreniyor’ diyoruz. Şu ana kadar yaklaşık 50 aileyi ziyaret ettik.

Yaz döneminde çadır kurma faaliyetlerimiz oluyor. ‘Hayır Çarşısı’ organizasyonlarımız da halkımızın takdirini ve beğenisini kazanıyor. Bunun haricinde bazı okullarımıza konuşmacılar getirip söyleşiler tertipliyoruz.

Her Cuma sabahı ‘Sabah Namazı Buluşması’ adı altında bir çalışmamız daha var. Ortalama 100 civarında gencimizle Bulancak Sarayburnu Camii’nde her Cuma, sabah namazında bir araya geliyoruz.

Geçtiğimiz Cuma günü okullarımız yarıyıl tatiline girdi. TÜGVA Bulancak olarak bizim de ‘Kış Okulu’ projemiz var. Bu proje ilkokul ve ortaokul öğrencilerine yönelik olacak. Kış olması sebebiyle karda eğleneceğimiz çeşitli organizasyonları planlıyoruz. Gene ‘Kur’an ve Değerlerimiz’ eğitimlerimiz ‘Yaz Okulu’nda olduğu gibi ‘Kış Okulu’nda da olacak. Bizim bütün projelerimizin temelinde Kur’an-ı Kerim vardır. TÜGVA Bulancak Şubesi’nde de sürekli bir şekilde gençlerimize Kur’an-ı Kerim eğitimi veriyoruz.

Gençliğimizi, gençliğin merkezi olan Türkiye Gençlik Vakfı’na bekliyoruz. TÜGVA; yerli ve milli bir vakıftır, bu memleketin topraklarında yetişen gençler tarafından kurulmuştur.”

Haber: Fatma BULDUK UĞURLU – www.kerasushaber.net

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz. Anladım