Giresun Haberleri

Türk İnternet Medya Birliği (TİMBİR) Kuruluyor

0

Uzun süredir üzerinde çalışılan ve alt yapısını tamamlanmak üzere olan Türk İnternet Medya Birliği (TİMBİR) kuruluş aşamasına geldi. Nizamettin Bilici, Dr. Süleyman Basa ve Hasan Yavuz Bakır’ın müteşebbis heyet olarak ortaya çıktığı birliğin yılbaşına kadar kurulması bekleniyor

Müteşebbis heyetten yapılan açıklamada “TİMBİR, kurulması planlanan Türk İnternet Medya Birliği’nin kısaltılmış halidir. TİMBİR; Türkiye ve dünyada hızla değişen internet medyası alanını geliştirmek, gelişmelerden azami katkıyı sağlamak ve ortak platformda yaşanan sorunlara çözüm üretmek, Türkiye’de dünyada yayın yapan internet medyasının kurumsal yapılarını geliştirmek, güçlendirmek, çalışanlarının basın kartı sahibi olmak, kamu kaynaklarından gerekli miktarda yararlanmak, reklamlardan hak ettiği payı almak, meslek örgütü oluşturmak gibi hedeflere ulaşmak için birlikte hareket etmek amacıyla 81 ilden ve ilgili STK temsilcilerinden yaklaşık 100 kişilik kurucu ekibi ile kurmayı planladığımız bir meslek birliğidir.

Resmi kuruluş için Ankara veya başka bir ilde ciddi bir organizasyon gerçekleştirip 2021 yılı bitmeden kuruluşumuzu gerçekleştireceğiz. Bu vesile ile bir an önce bu alanda gerekli olan kamu ve özel sektör kurumları ile görüşerek projeler oluşturmaya başladık.

İlk olarak Kültür ve Turizm Bakanlığı ile birinci bölümü 1 Ekim 2021 tarihinde başlayacak ve 2 ay sürecek olan bir proje anlaşması yaptık. Projenin özet içeriği aşağıda bilginize ve ilginize sunulmuştur.

‘’Dijital Medya’nın her geçen gün öne çıkmasına rağmen, dijital habercilik içerik kalitesi ve bölgesel kültürel katkı ve telif konusunda yeterince gelişmemiştir. Yerel internet haberciliğin kültürel değerlere ve telif haklarına duyarlı olabilmesi için bilinçlendirilmesi ihtiyacı doğmuştur. İMEF olarak teklif edilen projeyle; 7 ayrı bölgede 500 yerel internet haber sitesi editörlerine;  Kültür ve Turizm Değerli Tanıtım Haberciliği, Somut Olmayan Kültürel Miras, Telif Hakları Hukuku, Telif Hakları Eğitimi, Kişisel Hakların Korunması, Güvenli İnternet eğitimlerini vererek bu açığı kapatma, dijital haberciliğine telif haklarına duyarlı, kültürel bir bakış getirmek istemektedir. Kültür haberciliği kavramının yerelde güçlenmesi, telif haklarına saygın ve duyarlı haberciliğin gelişmesi, projenin sürdürülebilir olması için kurulacak Türk İnternet Kültür Haber (ağı) Ajansı(TİKHA) ile yerel haberciliği farklı bir vizyona taşıyacaktır. Projede yer alan eğitimler, proje çıktıları kitaplaştırılarak 2000 adet basılacak ve eğitim modülü haline getirilecektir.’’

Eğitim uzaktan eğitim şeklinde ve bölgelere ayrılarak gerçekleştirilecek, eğitim sonunda katılımcılara sertifikaları takdim edilecektir. Dileyen internet siteleri bu belgeyi internet sitesine koyup ( Sabit bir noktaya) bu eğitimi aldığını belgelendirebilecektir.

İnce eleyip sık dokuduğumuz için bazı illerde kurucu heyetimizi henüz tamamlayamadık. Bu illerde tavsiye edeceğiniz sizler gibi işinin ehli dostlarımızı önermenizi rica ederiz. Eksik iller listesini ek olarak guruba yollayacağız.

Hepinizin bildiği gibi internet haber sitelerinin üyeliği konusunda çalışmalarımıza hız vermemiz ve proje kapsamında 500 adet üye konusunda yardımlarınızı bekliyoruz. Bu da her il için (İlçeler de dahil) 5 adet üye yapmak anlamına geliyor ki, biz sizlerin daha fazlasını yapacağınızı biliyoruz. Üyelik formu guruba mesaj olarak atılacaktır.

Çıktığımız bu özel ve meşakkatli yolda bizlerin ve sizlerin en ciddi katkıyı vereceğine internet medyasını hak ettiği yere taşıma konusunda ciddi sonuçlar alacağımıza olan inancımız tamdır” denildi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz. Anladım