Giresun Haberleri

Yüzme Maratonu Şehrimizin Tanıtımına Katkı Sağladı

6 gün devam eden yüzme maratonu Giresun’da son buldu.

0

Rusya’nın Soçi kenti ile Giresun arasında gerçekleştirilen Rusya-Türkiye Uluslararası Karadeniz 320 kilometre Açık Deniz Yüzme Maratonu, sporcuların Giresun’a ulaşmasıyla sona erdi. Soçi’den başlayan maraton 6 gün 1 saat 30 dakika sürdü. 12 sporcunun katıldığı 26 kişilik kafileye bu süre zarfında Sahil Güvenlik Komutanlığı da eşlik etti.

6 gün süren maratonun tamamlandığı Giresun’da sporcular Gemilerçekeği Mahallesi’ndeki Botanik Park’ta karşılandı. Karşılamaya Giresun Belediye Başkanı Aytekin Şenlikoğlu, AK Parti Giresun Milletvekili Kadir Aydın, Vali Yardımcısı Metin Maytalman, Gençlik ve Spor İl Müdürü Hasan Bulut katıldı ve sporculara çiçek takdim edildi.

Karşılama töreninde yer alan Giresun Belediye Başkanı Aytekin Şenlikoğlu, Giresun için anlamlı ve güzel bir etkinlik yaşadıklarını söyleyerek şunları kaydetti:

“Bu maratonda Giresun’umuzun tercih edilmesi için emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Giresun’un Karadeniz’in yaşanılabilir tek adasına sahip olması dolayısıyla herhalde tercihlerde ayrıcalığı hak etmiştir diye düşünüyorum. Bu pandemi sürecinde böyle bir organizasyonun Soçi ile Giresun arasında yapılmış olması bizi ayrıca onurlandırdı ve gururlandırdı. Bu maratonun sağlık çalışanlarına adanmış olması nedeniyle yüzücülerimize teşekkürlerimi iletiyorum’”

Başkan Şenlikoğlu, Giresun’un spor geçmişinin olduğunu söyleyerek bu tür organizasyonları Giresun’da çoğaltmak için çalışacaklarını ifade etti.

Eski Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, dünya master yüzme şampiyonu Ahmet Nakkaş ve dünya soğuk su şampiyonu Hamza Bakırcıoğlu’nun da katıldığı şampiyonaya, Marmara Üniversitesi ve Giresun Üniversitesi de sporculara stres, yorgunluk testi ve detaylı sağlık ölçümleri anlamında tıbbi destek sundu.

Eski Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen ise çok zorlu bir maratonu başarıyla tamamladıklarını belirterek, 320 kilometrelik maratonun spor tarihinde dünyada ilk olduğunun altını çizdi.

Yüzülen maratonda çok zorlu anlar da yaşadıklarını anlatan Tüzmen, “Karadeniz’in, Türk’ün bayrağına bakıp nasıl çırpındığını gördük, 2 metrelik dalgalarla boğuşarak buralara geldik. Güzeldi, yıldızlar, ay ve güneşin doğuşu, hepsini yaşama imkânımız oldu. Yunusları yüzerken izleme fırsatımız oldu, bunların hepsi bence unutulmayacak değerler” açıklamasını yaptı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz. Anladım