Giresun Haberleri

Afganistan’da İhtiyaç Sahibi On Binlerce Kişiye Destek

0

Afganistan’daki yardım çalışmalarına devam eden İHH, son bir aylık süreçte ülkenin 12 farklı vilayetinde 5 bin gıda kolisi dağıttı. Deprem meydana gelen Host ve Paktika şehirlerinde de yaklaşık 35 bin kişiye sıcak yemek ikramında bulunulurken, ayrıca Kabil’de bir eğitim kompleksi inşa edilmesine ilişkin de Eğitim Bakanlığı ile protokol imzalandı.

123 ülkede yardım çalışmaları yürüten İHH İnsani Yardım Vakfı, Afganistan’daki faaliyetlerine de devam ediyor. İHH, son bir aylık süreçte ülkenin farklı şehirlerinde ihtiyaç sahiplerine yardım ulaştırdı.

12 Vilayette Gıda Dağıtımı

Çalışmalar ile ülkenin 12 farklı vilayetinde 5 bin aileye gıda kumanyası dağıtıldı. Toplam ağırlığı 100 kilo olan gıda kumanyalarının içerisinde çeşitli miktarlarda un, makarna, pirinç, barbunya, tuz, hurma ve yağ yer aldı. Kandahar vilayetinde ise, çiftçiliğin gelişmesi ve ailelerin ekonomik olarak kendi ayakları üzerinde durabilmeleri amacıyla yetim aileleri ile ihtiyaç sahibi ailelere toplamda 25 tonluk safran tohumu ulaştırıldı.

15 Bin Aileye Un ve Hurma Ulaştırılacak

Ülkenin 10 farklı şehrinde yaşayan 15 bin ihtiyaç sahibi aileye ise 50’şer kilo un ve 6’şar kilo hurma dağıtılacak. Dünyanın farklı pek çok ülkesinde eğitime yönelik çalışmalarda bulunan İHH, Afganistan’ın Gazne şehrinde de bir medresenin tadilatını gerçekleştiriyor. İhtiyaca binaen yemekhane, tuvalet ve banyo yapımı da projeye eklendi. Medresenin yanında ayrıca camii inşaatına da başlandı ve inşaatın yüzde 70’lik kısmı tamamlandı.

Eğitim Kompleksi Kurulacak

İHH, geçtiğimiz günlerde Afganistan Eğitim Bakanlığı ile protokol imzaladı. Protokol çerçevesinde, Kabil şehrinde bin öğrencinin eğitim alması hedeflenen bir kompleks inşa edilecek. Kompleks projesi içerisinde; cami, yetimhane, yemekhane ve oyun sahası da yer alıyor. İnşaata yakın zamanda başlanılması planlanıyor.

Deprem Sonrası 35 Bin Kişiye Sıcak Yemek İkramı

İHH, 22 Haziran’da deprem meydana gelen Host ve Paktika vilayetlerinde de yardım çalışmalarında bulundu. Çalışmalarda yaklaşık 35 bin kişiye sıcak yemek dağıtılırken, depremden etkilenen 430 ihtiyaç sahibi aileye de 100’er dolar nakdi yardım ulaştırıldı. Ayrıca, 770 aileye gıda kumanyası, 70 adet bebek beslenme paketi, 70 adet hijyen paketi, 50 adet çadır ve 400 adet de battaniye dağıtımında bulunuldu.

Destek İçin

Afganistan halkına destek olmak isteyen bağışçılar, AFGANİSTAN yazıp 3072’ye SMS göndererek 10 TL destekte bulunabiliyor. Daha fazla bağış yapmak isteyenler ise İHH’nın internet sitesinden online bağış yolu ile ya da İHH’nın banka hesap numaralarına açıklama kısmına AFGANİSTAN yazarak istediği tutarda yardım edebiliyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz. Anladım