Giresun Haberleri

Alucra, Ozan Arif Adını Yaşatacak mı?

0

13 Şubat 2019 günü Hakkın rahmetine kavuşan günümüzün Dede Korkut’u Ozan Arif Şirin adı Samsun Atakum ve Ankara Yenimahalle ilçelerinde bulunan parklara verilirken Ozan Arifin Ata toprağı ve doğduğu Alucra İlçesindeki duyarsızlık dikkat çekiyor. Araştırmacı Yazar Recep Akın, Ozan Arif adını mevcut olan park ya da yeni kurulacak olan ilk mahalleye verilmesi hakkında teklifini belirten dilekçesini Alucra Belediyesine verdi.

Ülkücü Camianın Dede Korkut’u olarak bilinen Ozan Arif Şirin’in vefatından 18 gün sonra 31 Mart 2019 tarihinde yerel seçimler yapılmış ve yerel seçimde belediye başkanlığı mazbatalarını alan Ankara Büyük Şehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar ve Samsun Atakum Belediye Başkanı Cemil Deveci, Ozan Arif’in vefatının ardından geçen 60 gün sonra 12 Nisan 2019 tarihinde Ankara ve Samsun’da bulunan parklara adını verdiler.

Cumhuriyet Halk Partili belediyeler tarafından Ozan Arif Şirin’e ahde vefa örneği sergilenmesi bazı kesimler tarafından takdirle karşılanırken memleketi Alucra ve Giresun bu konuda gereğini neden yapmadı sorusunu tekrar gündeme getirdi.

Alucralı Araştırmacı Yazar Recep Akın sosyal sorumluluk dâhilinde üstlendiği bu görev için daha önce yapmış olduğu açıklamada “Samsun Atakum ve Ankara Yenimahalle ilçelerinde Ozan Arif Şirin adı parkların isimlerinde yaşatılırken maalesef kendi ilçesi, memleketinde Alucra’da adını yaşatacak, bir isim verilecek yer bulunamadı. Vefa, dostluk, hemşericilik, Ozan’a, sanata, kültüre saygı Alucra’da bu kadar.

Burada Ozan Arif, değerinden hiçbir şey kaybetmez. Kaybederse makam korkusu ile yerinden olmak istemeyenler kaybeder ve tarihte isimleri vefasız olarak anılır. Makamlar hiç bir tarihte ve yerde baki olmamıştır.  Her şey unutulur da, işte bu vefasızlık hiç bir zaman unutulmaz” diyerek sitemini dile getirmişti.

Sitemle yetinmeyen Araştırmacı Yazar Recep Akın 17 Haziran günü Alucra Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğüne verdiği dilekçede Ozan Arif adının park ya da yeni kurulacak ilk mahalle adının konulması teklifini sundu.

Haber: Yavuz Kayacık

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz. Anladım