Giresun Haberleri

Çağırgan Baba, Alucra’da Dualarla Anılacak

0

Es-Seyyid İsmail Hakkı Çağırgan Baba 4.Anma Töreninin Alucra Fevzi Çakmak (Zıhar) Köyünde 23 Temmuz Cuma günü yapılacağı açıklandı.

Anadolu’nun Türkleşmesi ve İslamlaşması için Türkmenistan’ın Horasan yöresinden Anadolu’ya gönderilen Hoca Ahmet Yesevi’nin öğretileriyle yetişmiş erenlerden biri olan Seyyid Mevlana Şeyh Çağırgan İsmail Hakkı Baba 4.Anma Töreni 23 Temmuz Cuma günü Cuma Namazı sonrasında saat 13.30 da mezarı başında yapılacağı bildirildi.

8 asır önce Anadolu’nun bir Türk Yurdu olması için gayret gösteren İsmail Hakkı Çağırgan Baba’nın türbesi Alucra İlçemizin Fevzi Çakmak (Zıhar) köyünde türbesi bulunuyor. Mevlana Şeyh Çağırgan İsmail Hakkı Baba’nın bölgenin İslamlaşmasında ve gelişmesinde önemli bir rol oynamış, Moğol istilasının ardından Anadolu’nun manevi alanda yeniden inşa edilmesi için önemli bir şahsiyettir. Çağırgan Baba, İmam-ı Azam, İmam-ı Maturidi ve Hoca Ahmet Yesevi Hazretlerini kendine rehber edinmiş bir gönül alpereni ve Horasan erenlerindendir.

Haber: Yavuz Kayacık

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz. Anladım