Giresun Haberleri

Cam Işığı

0

Yetmişli yılların ortasına kadar köyümüzde aydınlatma; cam ışığı ve gaz lambası ile yapılıyordu. Evimizde iki adet cam ışığı vardı. Biri oturma odamızda sabit bir çiviye asılı, diğeri ders masamızda. Kaç mumluk ışığı varsa şikâyet etmez, azami faydalanırdık.

Köye 1974 sonunda elektrik geldi. Biz o tarihte Giresun’a göçmüştük. Ama köydeki evimize elektrik bağlanmıştı. Cam ışık ve gaz lambalarımız duvardaki yerlerine asılmış, kullanılacak günü bekler olmuştu. Halen, lambanın biri Sisdağı’ndaki evde asılı duruyor.

Gazyağı bidonlarının içinde bulunan gazlar, sobaları tutuşturmada kullanıldı. 1970 yıllarda bakkallar ve petrol ofislerinde satılan gazyağı, şimdilerde hiçbir yerde bulunamıyor.

Hükumet 2022 yılında elektriğe umulmadık oranda zam yaptı. İşi tıkırında olanın bulguru kuru. Fakir ve dar gelirli vatandaş bugünlerde gaz lambası bulsa, gazyağı temin etse; cam ışığı ile aydınlanmayı düşünüyor.

Öyle lüks lambalar yakmak, buzdolabı,  çamaşır makinesi, ütü, elektrik süpürgesi, bulaşık makinesi çalıştırmak, hem de bir ay boyunca; her kullanıcının harcı değil. İktidarın kotası 210 kilovatsaati geçtiği zaman %127 zamlı ödemek gerekiyor.

Arkadaşlar bana cam ışığı resimleri atıyor. Dertlerini anlıyorum. Onlara tavsiyem: Giresun esnafı önce yeteri kadar cam lambası, kandil, kalın mumlar tedarik etsin. Sonra gazyağı satan iş yerleri açılsın.

Söz veriyorum, hem alıp kullanacağım, hem de cilalayıp satılması ve kullanılması için gereken tavsiyeyi yapacağım.

Yeterli halkımız karanlıkta kalmasın, aydınlansın!

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz. Anladım