Giresun Haberleri

CHP’li Bektaş ”Çöpten Dolgu Yapmayın”

0

CHP Giresun Merkez İlçe Başkanı Murat Bektaş, Aksu Mahallesinde yapılan dolgu çalışmalarında yönetmeliklere ve projeye aykırı davranılarak doğaya ve özellikle denize zarar verildiğini ifade etti.

Bektaş açıklamasında “Dolgu alanı ile ilgili ÇED Gerekli Değildir kararlarının Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü ve Giresun Belediyesi web sayfalarında bulunmaması üzerine İlçe Başkanlığımızca Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü’ne yazı yazarak konu ile ilgili vatandaşlarımızın bizlere ulaşan şikâyetleri dile getirilmiş ve ÇED raporu hakkında bilgi istenilmiştir.

Temin edilen nihai projede dolguda kullanılacak malzeme içerisinde taş ve nebati toprak dışında, hafriyat, çöp gibi atıkların olmamasına dikkat edileceği, bu atıkların dolgu alanına dökülmeyeceği belirtilmesine rağmen çöp hafriyatı dolgu amaçlı olarak kullanılmak suretiyle deniz üzerinde çöp katmanları oluşmuştu. Bu konuda yaptığımız uyarılara rağmen halen önlemsiz dolgu çalışmaları sürdürülmektedir.

Projede tahkimat arkasına dolgu yapılacağı belirtilmesine rağmen tahkimatsız şekilde yapılan dolgu denizin üstünde kirliliğe yol açtığı gibi altında da 19 farklı balık türüne zarar vermektedir.

Bunun yanında kullanılan dolgu toprağı nedeniyle projeye aykırılı içeren dolgu alanının uzun vadede çökme riski taşıdığını da söylemek mümkündür.

Giresun Belediyesi ve Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü yetkililerine soruyoruz;

  • Yapılan kontrolsüz dolgu çalışması ile ilgili herhangi bir denetim gerçekleştirilmiş midir?
  • Dolgu malzemesinin türü denetlenmekte midir?
  • Tahkimatsız dolgu yapılması mevzuata ve projeye uygun mudur?

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz. Anladım