Giresun Haberleri

Fındık Rekoltesi ve Fiyatı Üzerinden Tartışma Çıkaranlara Dikkat…

0

Saadet Partisi İl Başkanı Abdulkadir Bektaş yeni bir fındık toplama sezonuna girilirken rekolte ve fiyat üzerinden yapılan tartışmaları değerlendirdi.

3 sezon öncesine kadar AKP hükümetinin taban fiyat açıklamadığını, gerekçe olarak da serbest piyasa şartları diye bir garabeti öne sürdüğünü söyleyen Abdulkadir Bektaş; “bu süreçte onlarca yazı yazdık. Bu serbest piyasa denilen ucubeden vaz geçilmesi gerektiğini, hem de gerekçeleri ile birlikte… Nasıl olduysa 2018 fındık sezonunda hükümet birdenbire TMO üzerinden alım yaptı ve fiyat açıkladı. Bunu da devam ettiriyor. Olması gereken de buydu. Fındığımızın temel sorunu hem hükümetin hem de ihracatçının işin kolayına kaçarak fındığımızı yurt dışındaki çikolata fabrikalarına hammadde olarak satmalarından kaynaklanmaktadır.

Şimdi bunda sonraki süreçte yapılması gereken, TMO’nun devreden çıkarılarak Fiskobirlik’in tekrar alım yapan kurum haline getirilmesi ve talep fazlası fındığı işlemek üzere Giresun’da İhtisas Organize Çikolata Sanayi Bölgesi (GİORÇİ) kurarak özel sektöre çikolata fabrikaları için teşvik verilmesi. Bu iş için 1. Organize Sanayi Bölgesi gerekli yatırımlarla uygun hale getirilebilir. Böylece fındığımızı katma değerli bir ürün haline getirmiş oluruz. Yıllık 15-20 milyar dolar kazanmak varken niye 2 milyar dolara mahkûm olalım. Eğer iyi markalar yaratırsak daha fazla da kazanabiliriz.

Böylece her sezon öncesi rekolte ve fiyat üzerinden tartışma yapmak zorunda kalmadan, altın madeni olan fındığımızı en değerli hale getirmiş oluruz.

Unutmayalım Erbakan hocamız her zaman şunu söylerdi; ‘Eğer bu fındık İsrail’de yetiştiriliyor olsaydı, tane işi eczaneden almak zorunda kalırdınız” dedi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz. Anladım