Giresun Haberleri

Gazeteci Gözüyle Giresun Günleri Değerlendirmesi

0

Yenikapı Etkinlik Alanında gerçekleştirilen 14. Giresun Günleri ile ilgili değerlendirme yapan gazeteci Sadi Toygar; “Giresun Karadeniz’de her alanda öne çıkmaya çalışan bir şehir olarak ve toplumsal dayanışma ruhunu amaç edinen ‘’Giresun gabuğunu gırdı’’ efsane sloganı ile geleneksel ‘’Giresun günleri’’ ile gelen bu tür tanıtım organizasyonlarını bir fırsat sayıyoruz ve değerlendirmeye çalışıyorum.

Giresun Federasyonu organizasyonu ile müzik temalı ve sanatçıların katılımı ile yapılan 14. Giresun günleri etkinliği Yenikapı etkinlik alanına son iki günde gelen ziyaretçiler ile beraber toplamda 2 milyona yakın bir kitleye ev sahipliği yaparak rekor seviyeye çıktı.

Bu ziyaretçi sayısını abartılı söyleyenler olabilir Giresun merkez ilçe ile birlikte 15 ilçe ile birlikte 16 ilçeye kayıtlı olan /olmayan Giresun, Kocaeli, Bursa, Ankara hatta yurt dışından gelen hemşerilerimizle birlikte 400 derneğe sahip olarak her ilçeden gelen yoğun ziyaretçi ile İstanbul halkının da yoğun bir ilgisi vardı. Böylece 2 milyona yakın bir sayı oluşmuş oluyor. Açılış günü soğuk hava moralleri bozsa da 2-3-4 günleri adeta toplumsal olarak halkın ziyaretçi atağına dönüştü

Memleket Havası Hissedildi

Bu etkinlikte herkes, her kurum ve kuruluş şehir için, şehrin tanıtımı, kalkınması ve daha da büyümesi için çalıştı. Dört gün boyunca tüm yürekler Giresun için attı. Bunun olumlu yansımalarını etkinlik sonrası ulusal basın, sosyal medya ve yerel basında çıkan olumlu haberler ile kendini gösterdi

Memleket hasreti duyan insanların Giresun ve ilçelerinin kokusunu hissettiğini, Giresun’un havasını soluduğu Tanıtım Günleri’nin tamamladıklarını belirten Giresun Federasyon Başkanı Muhterem Memiş  “Bu etkinlik kapsamında Giresun’umuzu İstanbul’da kültürüyle, sanatıyla, STK’lar ile türküleriyle, yöresel yemekleriyle en iyi şekilde tanıtmaya çalıştık, bu doğrultuda hemşerilerimize sosyal medya, yerel basın ve televizyonlar aracılığı ile çağrıda bulunarak Yenikapı etkinlik alanını doldurmalarını sağladık’ ’dedi

Huzur ve Güvenli Bir Etkinlik Alanı

Giresun Medya Platformu olarak Tanıtım Günleri’nin eksikliklerinin, noksanlıklarının tespit edilerek giderilmesi ve bu hususlarda yeni önerilerin yapılmasına imkân sağlayacak amacıyla dört gün boyunca Yenikapı Giresun günlerine gelen ziyaretçiler ile ilgili çalışmamız oldu. Yaptığımız eksik, noksan tespitler olup her yıl bizim tarafımızdan yapılmaktadır.

Bu değerlendirmeler ve sonuçlar hem bizler için hem federasyon, hem sivil toplum kuruluşları, hem de diğer resmi ve özel kurumlar için gelecekte yapılacak tanıtım günlerine daha net ışık tutacak, rehberlik edecektir.

Yenikapı tanıtım alanı yerleşik düzen ve tasarım anlamında eskisi kadar olmasa da İBB tarafından standart bir uygulama yapıldı. Güvenlik ve sağlık kontrolleri üst düzeyde yapıldı, COVİD HES kontrolleri görevliler tarafından girişte yapıldı. Giresun Günlerine gelen ziyaretçiler huzur ve güven içinde etkinlik alanında dolaştılar.

Yerel Basın Unutulmaması Gerekir

Giresun Medya Platformu olarak biz İstanbul ‘da yapılan Giresun Günlerini takip ettik, binlerce haber yaptık ve hiçbir maddi menfaat karşılığı yapmadık, Yenikapı 10-11 ve 12-13-14.  Giresun Günlerinde de yapmadık.14 yıldır bu organizasyonu takip ediyoruz.

Açılış programında hatırlanmadık. Herkesin ismi geçti basın olarak ismimiz geçmedi. Kapanış programında da hatırlanmadık, Emeği geçenlere plaket verildi. İnşallah bu uyarımız dikkate alınır. Başkan Muhterem Memiş yoğunluğundan dolayı unutmuş olabilir, kendisi çok çalıştı çok yoruldu, tebrik ediyoruz kendisini ve ekibini başarılar diliyoruz.

Yerel basın bir şehrin kimliğidir. Kültüre ve tanıtım anlamında önemli hizmetler yapmaktadırlar. Bizler gönüllü olarak yerel basın hizmetimizi elimizden geldiği kadar ifa ettik, binlerce fotoğraf ve yüzlerce haber yaparak okuyucularımıza ulaştırdık. 14. Giresun Günleri Yenikapı’da yapıldı ve diğer illerin yaptığı organizasyonları izledik ve şuan görüyoruz ki Giresun’a büyük bir ilgi var. İstanbul’da ilk defa tanıtım günlerini başlatan Giresun sivil toplum kuruluşları birlik ve dayanışma içinde bu büyük organizasyonu gerçekleştirdi.

Bizler Giresun Medya Platformu ve yerel basın olarak Giresun Günleri etkinliğine çok önem veriyoruz. Bizler binlere, yüzbinlere, milyonlara haber ulaştıran bir iletişim ağıyız. Bunun farkına varılması için Giresun günleri gibi etkinliklerde fark edilebileceğini ve önemsendiğimizi çok iyi biliyoruz.

Bu tanıtım günlerinin ve diğer haberlerin ulaşacağı milyonlara da basın aracılığı ile ulaşabilirsiniz. Giresun Medya Platformu gönüllü emekçileri olarak üzerimize düşen görevin yapıldığını düşünüyorum. Arkadaşlarımızla birlik olarak, paylaşımcı olarak Yenikapı Giresun Günlerini üyemiz olan yerel televizyonlar, internet gazeteleri ile sosyal medya ve gazetelerimizle gelenlere ve gelemeyenlere ulaştırdık.

Sosyal Dayanışmaya Katkı

Yenikapı Giresun Günleri Giresun’un turizm ve ekonomik gelişmesi açısından bu tanıtım büyük kazanç. Bunun ötesinde sosyal dayanışma ve kaynaşma açısında çok büyük fayda sağlayan dayanışma ağını iyice güçlendirdi.

Yenikapı Giresun Günleri tanıtım Etkinliği, Giresunlu hemşerilerimizin dışında yüz binlerin buluştuğu ve ilçe tanıtım stantlarında doğal güzellikler, tarihi kültürel eserlerin tanıtımı, yöresel ürünler, tarımsal ürünler, özgün üretim ve bizi yansıtan sosyal, kültürel ve sanatsal ürünlerin görücüye çıktığı ve tanıtım anlamında ciddi adımlar atıldığı bir zemin oldu.

Giresun Tanıtım Günleri’ne katılan firmalar ve üreticiler sadece oraya götürdükleri ürünleri tanıtmak ve satmakla yetinmedi. Stantlarına gelen her insana, sonrasında da kendilerine ulaşabilecekleri broşür, katalog ya da hiç olmazsa kartvizitlerini sunarak hedeflerine ulaştılar.

Kültürel Stantlar

Etkinlik alanında bulunan protokol ve kültür çadırında Giresun ilçeleri açtıkları stantlar ile ziyaretçilerin ilgi odağı olurken, Giresun Belediyesi ve Giresunspor stant açarak ziyaretçilerini ağırladı. Giresun Belediyesi folklor ekibini bu sene getirmedi, açılışta gösteri yapması gerekirdi. Belediye Başkanı stantta olmadığı zaman ilgi azdı.

İlçeler arasında kuru fasulye yemeği ikramı ile Çamoluk standı ilgi gördü. Diğer tüm ilçe stantları güzel hazırlanmış olup, kültürel anlamda tanıtımlar yaptılar

Merkez ilçeyi temsilen Batlama Derneği bir stant açarak katılım sağladı güzel hazırlanmış olup ilçe olmak için girişimlerde bulundular.

Harşit Federasyonu standı ile Harşit Savunması Müzesi ve Harşit Savunması Anıtı temasını işleyerek, yaptıkları görseller ve temalar ile anlı tarihine vurgu yapmış oldu.

Şebinkarahisar ve Alucra stantları görsel tasarım olarak özel bir stant yapmış olup, davul ve zurnanın hiç susmadığı horanların devamlı oynandığı bir etkinlik oldu

Görele Belediyesi Kemençe yarışmasına destek vererek Giresun Federasyonu ile iş birliği yaptı

Valilik standına, Valinin stantta olduğu zaman yoğun ilgi vardı. Vali olmayınca boş kaldı.

Giresun Federasyonu standı protokol ve konukları ikramları ile ağırladı. Giresun Federasyonu standı, eski görkemli havasında değildi. Çok dipte kalmıştı ve gözden ırak bir şekilde kaldı

Giresun Üniversitesi de stant açarak gelen ziyaretçilerini ağırladı

Giresun Medya Platformu standı ‘’Giresun’a İstiklal Madalyası’’ verilsin kampanyası ile gönüllere girdi.

Giresun Sağlık Platformu ve Bahat Hastanesi stantları sağlık alanında ziyaretçilerin de uğrak noktası oldu. Giresun sağlık platformu ilk defa bir etkinliğe katılarak anı defteri oluşturdu

Kültür ve sanat standı ilk defa düzenli bir hale getirilerek yazarların kitap satışına imkân sağlamış oldu

Sarıyer, Kâğıthane ve Bağcılar Belediyesi stant açarak ziyaretçilerini ağırladı

Ziyaretçiler müziğe doydu, Müzik temalı Giresun Günleri 4 gün boyunca sahneye çıkan sanatçıları izleyen ve dinleyen türküler ve oyun havaları ile kemençe ve davul zurna eşliğinde bol bol horan oynadılar.

Giresun Çepni Derneği de ilk defa stant açarak Giresun günlerinde dört gün boyunca SMA Hastası Fatma Zehra için yardım kampanyası düzenlediler.

Yöresel ürünler çadırı da her Giresun Günlerinde olduğu gibi yani bildiğiniz gibi stantlar vardı, satışlar oldu, bol bol ürün satışı oldu. Esnaf memnun oldu, fakat Çakma stantlar yine vardı, tabi ki kurnaz esnafları da unutmamak gerek, Giresun yöresel ürünler adı altında ürün pazarladılar.

Protokol Yoğunluğu

Giresun Günlerini ziyaret eden üst düzey siyasetçiler, milletvekilleri, genel başkan yardımcıları, Belediye Başkanı, bürokratlar, akademisyenler tek tek stantları dolaşarak bilgi aldılar. Başkan Muhterem Memiş ve ekibi protokolü tek tek karşılayarak iyi bir ev sahipliği yaptı. Protokol mensupları,  organizasyonu çok beğendiklerini belirterek emeği geçenleri tebrik ettiler

15.Giresun Günlerinde Buluşmak Dileğiyle

Böyle büyük bir organizasyonda en ufak bir olayın bile çıkmaması ve ziyaretçilerin huzur içinde dolaşması büyük bir kazanç, çok önemli bir hadisedir. Giresun insanının devletine, milletine, vatanına ve bayrağına bağlı olması dillere destandır ve ilelebet öyle olmaya devam edecektir.

Sonuç olarak Bu organizasyonu hazırlamak için canla başla çalışan ve başarılı bir organizasyon yapan başta Başkan Muhterem Memiş ve yönetim kurulu ile organizasyona gönüllülük esasına göre basın desteği veren Giresun Medya Platformuna, emek veren kişi/kurum ve kuruluşları tebrik ediyor, Allah kısmet ederse “15. Giresun Günlerinde” buluşmak’ dileklerimizle selam ve sevgilerimle…

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz. Anladım