Giresun Haberleri

Giresun Milli Değerlerine Sahip Çıkıyor

0

Giresun’un Eynesil ilçesinde milli mücadelenin simge ismi Kara Murtezaoğlu Bilal Kara’nın adı İl Genel Meclisi’nde ilçe stadına verilmesi önerildi.

Eynesil İl Genel Meclis Üyesi Fatih Cansız’ın girişimleri ve Ahmet Salih Bal, İbrahim Erkan, Mustafa Demirci imzaları ile Eynesil’de milli mücadelenin simge ismi Kara Murtezaoğlu Bilal Kara’nın adı İl Genel Meclisi’nde ilçe stadına verilmesi önerildi.

Önerge sonrası Fatih Cansız ve İl Genel Meclis Üyesi Murat Arslan’ın başkanlığını yaptığı Giresun İl Genel Meclis araştırma komisyonu üyeleri Eynesil’e ziyarette bulundu. Ziyarette Kara Murtezaoğlu Bilal Kara’nın yaşayan tek çocuğu Ömer Kara, torunları Mahmut Kara, Yavuz Selim Kara, diğer akrabaları ve çevreden esnafları ziyaret etti.

Kara Murtezaoğlu Bilal Kara Eynesil’in köklü ailelerinden birine mensuptur. Dedeleri Çepni Türkmen boylarından olup yöreye 1700’lü yılların başında göç ederek yerleşmişlerdir. Kara Murtezaoğlu Bilal Kara Bilal 1890 yılında Eynesil de doğdu.

Mücadele Yılları

Kara Murtezaoğlu Bilal Kara Eynesil’in Rus işgali sırasında kurduğu çete ile mücadele etti. İşgalci Rus kuvvetlerinin halka zulümlerinin artması üzerine, Kara Murtezaoğlu Bilal Kara ve arkadaşları harekete geçerek, 3 Rus askerine saldırıp birini öldürmüşlerdir. Bunun üzerine yerel direniş resmen başlamış olur.

O dönemin Rus komutanı Alexander, Kara Murtezaoğlu Bilal Kara ve arkadaşların peşine düşer. Deli Bilal ve arkadaşları Zıva diye bilinen yere çekilerek eyleme devam ederler. Kara Murtezaoğlu Bilal Kara ve arkadaşlarının bulundukları yeri bir muhbirle tespit eden Ruslar, buraya baskın düzenler. Bu baskına hazırlıklı olan Eynesilli çeteciler, işbirlikçi ile Rus askerlerini öldürüp silahlarını aldılar.

Vur kaç taktiği ile devam eden çatışmalar, Rusya’daki Ekim ihtilali ve iç karışıklardan dolayı geri çekilmelerine kadar sürmüştür. Ruslar geri kaçarken yine Deli Bilal ve arkadaşları Kale boynunda yaptıkları saldırı ile birçok Rus askerini öldürdüler. Böylelikle Eynesil’in Rusların işgalinden kurtuluşu 14 Şubat 1918 günü gerçekleşti.

Kara Murtezaoğlu Bilal Kara bu çatışmalar içeresinde sol bacağından yaralanmış ve kurşun ölene kadar bacağında kalmıştır. Kendisi 1958 yılında Eynesil Merkez de Karaciğer yetmezliğinden vefat etti.

Mücadele yıllarında Topal Osman, Hüseyin Avni Alparslan ve Trabzon mebusu Ali Şükrü Bey ile yakın dostlukları oldu.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz. Anladım