Giresun Haberleri

Giresun Vilayeti 101 Yaşında

0

CHP Giresun Merkez İlçe Başkanı Av. Murat Bektaş Giresun’un il oluşunun 101.yılı münasebetiyle bir basın açıklaması yayınladı. Bektaş “Giresun’un bu özel gününü kutlarım” dedi.

Açıklamaya devamla “Giresun Müstakil Livası Teşkiline Dair Kanun” bundan tam 101 yıl önce 4 Nisan 1921 tarihinde Resmi Gazete’de (Ceride-i Resmiyye) yayınlanarak yürürlüğe girmiştir.

Kurtuluş mücadelesini yürüten ve Gazi Mustafa Kemal önderliğinde kurulan Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin idari yönden de çalışmalarını aynı özenle yürüttüğünü gösteren bu karar, aynı zamanda ilimizin ne kadar değerli olduğunu da göstermiştir.

Bu karar sonucunda Giresun şehrimiz Topal Osman, Hüseyin Avni Bey ve tüm Giresun Gönüllülerinin cephedeki kahramanlıklarının yanında 11 Ağustos 1923’te çalışmaya başlayan II. Mecliste 5 milletvekili ile temsil edilerek Cumhuriyet’in ilanına siyasi yönden de katkıda bulunmuştur.

Tarihi milattan önceye dayanan, unutulmayacak kadar güzel ve kadim şehrimizin Cumhuriyet dönemindeki il statüsüne eşdeğer bağımsız bir statü kazandığı bu özel gününü kutluyorum” dedi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz. Anladım