Giresun Haberleri

Hocam Sen Rahat Uyu!..

0

Bu yazımızın konusu, COVİT 19 grip salgınına yenik düşüp vefat eden Giresunlu Nuri Genç Hocam. Hoca vefat edinceye kadar önce Bilim Kurulu, sonra İçişleri Bakanlık genelgesi emrine göre her türlü cenazelere 1.sınıf akrabalar dâhil en fazla 30 kişi katılacaktır deniliyordu.

Bundan bir ay önce Eynesil Mamelli Köyünde 94 yaşında, yatalak bir büyüğümüzün cenazesine gittim. Köy muhtarında bir kıpırdama. Eynesil Jandarması aramış, cenaze namazı saat 11 de kılınsın, en fazla 30 kişi katılsın, denetlemeye geliyoruz demiş. Saydılar, 34 kişi var. Cenaze sahipleri 4 genci çay bahçesine sakladı. Hakikaten bir uzatmalı,3 jandarma cenazeye geldi. Belki rapor tuttu.

Nuri hocamın cenazesi, siyasi ve hocaların methiyeleri sebebinden saat 11 den sonra kılındı. AKP milletvekilleri ve İl yönetim kurulu üyelerince kanaat önderi olarak ilan edilerek cenazeye katılım sağlaması teşvik edildi.

Nihayet birçok tanıdık 30 kişi genelgesine uyup, çok sevdiğimiz hocanın son törenine katılamadık. Ancak canlı yayında verilen cenaze merasimine 30 bin kişinin katıldığını, Bilim Kurulu ve Cumhurbaşkanının ihtarına rağmen mesafe kuralına uyulmadığını gördük. Bir de Samsun Rize arasında bulunan dini ve siyasi çevrelerin cenazede hazır bulunduğunu gözlemledik.

Nuri Hoca Covit-19’dan öldü. Duyumlara göre biraz evde, bir miktar hastanede yatmış. Son günlerde hastalık müddeti ağır seyretmiş. Sağ olsa, bir yakını veya bir din adamı vefat etse, bu derece kalabalık bir cenaze merasimlerini teşvik etmez, kanunları hatırlatırdı.

Ardından Doğu Karadeniz illeri Covit-19 salgınında ilk sıralara tırmandı. Buna bu illerde yapılan AKP İl kongrelerindeki kalabalıkların etkisi oldu diyenler de var. Her ne ise gerçek şu; Giresun önce Türkiye 4.sü, geçen hafta da Türkiye ikincisi oldu. Doğu Karadeniz illeri kırmızı renk, yani tehlike sinyalleri vermeye başladı.

Giresun İl Hıfzıssıhha Kurulu hafta başında bir takım kısıtlayıcı kararlar aldı. En önemli karar cenaze merasimleri tekrar 30 kişiye indirildi. Birde cami ve belediyelerden yayımlanan ölüm ilanları kaldırıldı. Böylece ölümler duyulmayacak, cenazeler sadece aile etrafının iştiraki ile kaldırılacak, kalabalık cemaatin birikmesine mani olunacak.

Muhterem hocam ahirete irtihal etti. Giderken de ölümlerden bile siyasi ikbal bekleyen, tedbirleri hiçe sayan, kanun ve yönetmeliklere uymayan birtakım güçlere gereken dersi vermiş oldu.

Meydana gelen tablodan hocanın hiç bir dahli yoktur. Ruhu şad olsun. Mekânında rahat uyusun.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz. Anladım