Giresun Haberleri

İyi Parti, Kadın Yükselmezse Vatan Alçalır, diyor…

0

İYİ Parti Kadın Politikaları Başkanlığı tarafından “Kadın Yükselmezse Alçalır Vatan” başlıklı çalıştay serileri başlatılıyor. İlk çalıştay Doğu Karadeniz Bölgesi için Samsun’dan başlatılıyor.

Konuyla ilgili olarak yapılan açıklamada “2 Kasım 2022 Türkiye’de ilk defa geniş bir katılımla 81 il için; kadınların farklılaşan sorunlarını ortaya çıkarmak, ortaklaşan sorunlara çözüm önerileri geliştirmek amacıyla Genel Başkan Meral Akşener’in himayelerinde İYİ Parti Kadın Politikaları Başkanlığı tarafından “Kadın Yükselmezse Alçalır Vatan” başlıklı çalıştay serileri başlatılıyor.

Bu çalıştayların en önemli çıktısını, ulusal politikaya yön vermek amacıyla yerel ve bölgesel düzeyde hazırlanacak olan kadın temalı il bildirgeleri ve bölge bildirgeleri oluşturmaktadır.

Geniş bir katılımla gerçekleştirilecek olan çalıştaylarda pozitif ayrımcılık kaygısıyla kadınlara uygulanan cinsiyet kotası %20 olarak erkekler için uygulanacak.

Bu hedefler doğrultusunda gerçekleşecek çalıştayların ilki 5 Kasım 2022 Cumartesi günü Samsun’da başlıyor.

Çalıştaya Samsun’un yanı sıra Sinop, Amasya, Giresun, Ordu, Rize, Trabzon ve Artvin illerinden de katılım sağlanacaktır.

Sivil toplum kuruluşları, muhtarlar, akademisyenler, kadın kooperatifleri, oda ve borsa temsilcileri ile toplamda 200’ü aşkın kişinin katılım sağlayacağı ilk çalıştay, iki ayrı oturumda gerçekleşecek.

Çalıştayın ilk oturumunda her şehrin temsilcileri yurttaş masalarında bir araya gelerek kendi şehirlerinde yaşayan kadınların karşılaştığı sorunlar, bu sorunların kaynağı ve çözüm önerilerini tartışacaklar. Tartışmanın ardından her il için yurttaş masalarında tespit edilen sorunlar ve çözüm önerilerini içeren il bildirgeleri hazırlanacak.

İl masalarından birer temsilcinin seçilmesiyle bölge masasında devam edecek olan ikinci oturumda; bölge genelinde kadınların yaşadıkları sorunlar ve çözüm önerileri üzerine tartışmalar yürütülecek, ortak görüşler ve öneriler doğrultusunda kadın temalı bölge bildirgeleri hazırlanacak.

5 Kasım 2022 Cumartesi günü Samsun’da gerçekleşecek çalıştay, 10.00-17.00 saatleri arasında Ramada Samsun Otel’de gerçekleşecektir” denildi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz. Anladım